Mesajı Okuyun
Old 26-08-2006, 23:07   #14
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sn. Kayar,

Maddi ve manevi tazminat isteklerinin boşanmanın fer'i olduğu, kusurun önem arzettiği, tasfiye konusunun boşanmanın fer'i olmadığı ve zina ve cana kast gibi çok ayrık durumlar dışında oransal olarak arttırım veya azaltım nedeni olmayacağı konularında size katılıyorum. Bu konularda ben de farklı düşünmüyorum.

Ancak;

Alıntı:
Diğer yandan bir malda diğer eşin katkısının olması ,katkı oranında mülkiyet hakkına yol açmaz.Eğer malik olduğu iddiası varsa mal rejimi tasfiyesi değil,belki de vekalet hükümlerine aykırı davranmakla ilgili bir dava ikame edilmelidir.Yani akti bir ilişki tartışılmalıdır.

Bunun dışında katkı payı alacağı ve/veya tasfiye alacağının nakti bir alacak olduğu,mülkiyet ,tapu iptal ve tescil isteminin mümkün olmadığı görüşündeyim.

şeklindeki görüşlerinize ve katkı payı yahut tasfiye payı talep eden davacının, tapu iptal ve tescil istemesine de yasal bir engel olamayacağını düşünüyorum.

İlginçtir, bu konularla ilgili yargıtay kararlarının en yenisi 2005 tarihli programımda ve neredeyse tümü salt çeyiz eşyaları yahut görevli mahkemeyle ilgili verilmiş Yargıtay kararları...

Saygılarımla...