Mesajı Okuyun
Old 05-08-2010, 18:51   #3
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan Av.pınar kamaş
meslektaşlarıma acil bir sorum var lütfen bu konuda bilgisi olan yanıt verebilirmi??konu şöyle:müvekkil SSK ya primlerini ödemiş günü dolmuş yaş haddini doldurmuş emeklilik için SSK ya başvurduğunda Bağkura borçlu olduğunu öğreniyor 2 yıl kadar bi süre esnaflık yaptığında bağkura kayıt oluyor ya fakat hiçbirşekilde prim borcu ödemiyor borç suan toplam 6 bin tl anaparaya 22 bın faızle 28 bın tl..borcu sıldırme yoluna gıdemıyoruz gunu dolmadıgından ben yınede bağkura ek 17 gonderdım oradan alacağım red talebıyle ben ıdare mahkemesıne gıdebılırmıyım ıkıncı bır sorum ıse SSK nın sıgortalı yapmamasının Bağkura borcu olması nedenıne bağlanamayacagı hukuka aykırı oldugu yonunde iş mahkemesınde ne tarz bı dava acmam gerekıyor ornek dılekcesı olan daha once bu tarz dava acmıs olan meslektaslarımdan acıl yanıt beklıyorum şimdiden cok tesekkurederım
04.03.2006 tarih ve 5458 sayılı Yasa’nın 13. maddesi ile 1479 sayılı Kanun’un ek 19. maddesi

“EK MADDE 19:

Bu Kanun ve 2926 sayılı Kanun’a göre kayıt ve tescili yapıldığı halde, beş yıl ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan sigortalıların bu sürelere ilişkin prim borçlarının Kurumca yapılacak bildirimde belirtilen süre içerisinde ödenmemesi halinde daha önce prim ödemesi bulunan sigortalının ödediği primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibariyle, prim ödemesi bulunmayan sigortalının ise tescil tarihi itibariyle sigortalılığı durdurulur. Prim borcunun ait olduğu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek, Kurum alacakları arasında yer verilmez. Ancak, sigortalı veya hak sahipleri daha sonra sigortalının en son bulunduğu basamağın başvuru tarihindeki değeri üzerinden hesaplanacak borç tutarlarını tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Bu madde kapsamına giren sigortalılar hakkında zamanaşımının kesilmesi ve zamanaşımının işlememesi ile ilgili olarak 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 103. maddesinin birinci fıkrasının (6), (8) ve (10) numaralı bentleri hariç diğer hükümleri ile aynı Kanun’un 104. maddesi hükümleri uygulanır."

Müvekkilinizin durumunu kanun maddesinde öngörülen süre bakımından yazarsanız yorum yapmak mümkün olabilir