Mesajı Okuyun
Old 13-11-2009, 10:53   #3
Aybüke Kağan

Alıntı:
1- Şimdi bu durumda C ile A arasında yeni bir kira ilişkisi mi kurulmuştur? Yoksa A ile B arasındaki kira sözleşmesindeki kiracılık hakkı devredilmiş mi olur?

Alıntı:
1. sorunuz için kira sözleşmelerindeki detayları vermeniz gerekiyor. Hatta aslında iki kontratta ayrıntılı incelenip bir sonuca ulaşılmalı. İlk sözleşmede kiracıya kiraya verme hakkı verilmiş mi, ikinci sözleşmede A'nın durumu nasıl tesbit edilmiş, sözleşme sonrası B'nin şimdiki durumu nedir gibi sorular 1. sorunuzun cevabını verirken önem taşıyor.

Sayın Admin,öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

-Kiralayan A ile B arasındaki sözleşmede ''kiracı,taşınmazı başka birisine kiraya verebilir,alt kira ilişkisi kurabilir '' diyor. B de C 'ye burayı kiralıyor.Hava parası alıyor. (Aslında C nin burayı tahliye etmek istememesinin nedeni de B ye ödediği hava parası )Aralarındaki sözleşme yazılı mı bilmiyorum. Kira tespit davasına bu sözleşme sunulmamış. Ayrıca C burayı B den kiraladıktan sonra B aradan tamamen çekiliyor ve 3 yıldır A ile B arasındaki sözleşmeye göre C kira bedellerini yıllık olarak kiralayan A ya ödüyor. Yani zımnen A, C nin kiracılığını C de, A yı kiralayan olarak kabul ediyor. Bu nedenle olayda alt kira ilişkisi olmadığını düşünüyorum. Hatta kira tespit davasından önce C , gönderdiği ihtarda '' üç yıldır kirayı ben ödüyorum,dolayısıyla beni kiracı olarak kabul etmiş bulunmaktasınız, size (A'ya ) geçen yıl yıllık 20.000 TL. kira ödedim. Bu yıl 15.000 TL. olmasını istiyorum.Çünkü çevredeki kiraların hepsi düştü,ekonomik kriz vs...'' yazıyor.Ancak peşin mi aylık mı ödemiş belirtmiyor. Kira tespit davasında da yıllık 15.000 E İNDİRİLMESİNİ TALEP EDİYOR.

---Elimizde sadece A ile B rasındaki yazılı kira sözleşmesi ve C nin yazılı ihtarı var . ( yıllık 20.000 TL. ödediğini ve kiracı olduğunu kabul eden.)

13 örnekle yenilenen yıl için 20.000 TL kira bedelini, (peşin ödenmesi gerektiği için ) takibe koymayı düşünüyorum. Ancak itiraz halinde C nin Noterden gönderdiği ihtar kira ilişkisinin ve bedelin ispatı ile tahliye için yeterli belge midir?

***Bu arada kişisel görüşüm ; 6570 sayılı kanuna göre sözleşme süresi dolmadan kira sözleşmesini feshetme yetkisi olan kiracının kiranın indirilmesi davası açmasında hukuki yararı olmadığını düşünüyorum. Çevredeki kiralar çok düşmüşse çevreden istediği işyerini ya da meskeni kiralayabilir.Kaldı ki kira indirilmesi talebi süre dolmadan 3 ay önce kiralayana tebliğ edilmiş ve kabul edilmemiş. Aynı şekilde kabul ettiği 15.000 TL yi de ödememiş. Açıkça dürüstlük ve iyiniyet kurallarına aykırı hareket edilmekte.Tespit davası bu nedenlerle reddedilmelidir diye düşünüyorum.

Teşekkürler.