Mesajı Okuyun
Old 13-11-2002, 12:58   #107
ege

Dün bir dostumdan gelen maili bu sabah bir başka forumda da yazmıştım.
"Bugün kendimiz için" konu başlığını çok iyi anlatıyor bence,sizlere de iletmek istedim.
---------------------------------------------------------------

1000 misket teorisi..

Yoğun iş temposundan yorulmuş bir insanın bir ara açtığı radyoda konuşmakta olan yaşlı bir amcanın anlatımı dikkati çeker;
"Birgun oturdum ve biraz aritmetik yaptim. Ortalama bir kisinin yetmis bes yasina kadar yasadigini varsaydim. Biliyorum, bazilari daha çok, bazilari da daha az yasar. Ama biz yetmis bessene yasadigini düsünelim.
Bir yilda
52 hafta oldugu icin, 75'i 52 ile carptim ve ortalama omre sahip bir insanin tüm hayatinda yasayacagi Cumartesi sabahi sayisi olarak 3900 rakamina ulastim.
Simdi beni iyi dinleyin. En önemli kismina geliyorum.

Butun bunlari ayrintili olarak dusunmeye elli bes yasinda baslamistim. Yaptigim hesaba göre bu yasa kadar 2180'in üzerinde Cumartesi yasamistim. Ve eger yetmis bes yasina kadar yasarsam, yasayacagim Cumartesi sayisi sadece bin adet olacakti.

Bir oyuncak dukkanina gittim ve elindeki tüm misketleri aldim. 1000 adet misketi bir araya getirmek icin üc tane daha oyuncakci dukkanini ziyaret ettim. Bunlari eve getirdim ve atolyemdeki radyomun yaninda duran buyuk, seffaf bir kavanozun icine hepsini doldurdum.
O gunden sonra, her Cumartesi kavanozdan bir tane aldim.

Misketlerin azaldigini gordukce, hayatimdaki onemli seyleri daha fazla DUSUNMEye baslamistim.
Anladim ki, dunyadaki zamanimin akip gittigini seyretmek kadar onceliklerimi duzene koymama hicbir sey yardim edemez.

Programi kapatmadan once simdi size son birsey daha anlatacagim. Bu sabah kavanozun icindeki son misketi de aldim.
Eger onumuzdeki Cumartesiye kadar yasarsam, bana biraz daha zaman verilmis olacak. Unutmayin, hepinizin kullanabilecegi en onemli şey,biraz daha fazla ZAMANDIR..."

--------

Anlatılan; bana göre
"ölüm kaygısı" değil,tam tersine "yaşam kaygısı"..
ne dersiniz?