Mesajı Okuyun
Old 27-07-2009, 22:33   #3
avukatneşe

Sayın Hades,cevabınız için çok teşekkür ediyorum,Hazinenin bu aşamada dava açıp tapunun iptalini isteme dava etme hakkının bulunmadığına dair bir karar okumuştum.O yüzden büyükbabamın ortakçılık,yarıcılık,kiracılık ilişkisi ile bu yerleri o kişiye kullandırmış olmasının bu aşamada aleyhimize bir durum yaratacağından endişelenmiyorum.Zilyed bu yerleri malik sıfatıyla aralıksız olarak 50 yıldan beri kullandığını(iddia konusu satım tarihi 1969),malik sıfatıyla kullandığını iddia ediyor,aslında benim cevap dilekçemde biraz da davayı husumetten red ettirebilmek için ileri sürdüğüm ve esasen de gerçek ve fiili durumu yansıtan;kendisinin taşınmazlara zilyed olmadığı,bunları kardeşlerine paylaştırdığı şeklindeki şimdi yanlış olduğunu düşündüğüm savunmamı çürütmek için ısrarla buraları kendisinin zilyed olduğunu zaman zaman kardeşlerinin kendisine ziraatte yardımcı olduklarını sadece 1 parseli kardeşlerden birine 1998 de 20 yıllığına adi yazılı kira sözleşmesi ile kiraladığını ileri sürdü,ayrıca şerhin kaldırılmama sebebi olarak da bir Yar.İBK na dayandı,ben de 3080 Sayılı Tarım Reformu Kanununun uygulanması ile ilgili bir genelde bulmuştum;neticede 25 yılın dolmuş olması ve borcun da olmadığının tesbiti halinde şerhin resen kaldırılması gerektiği ile ilgili,bu yüzden takyidin başladığı tarihi sormuştum;1956 da ipotek konulduğuna göre takyid de bu tarihten başlar diye düşünüyorum,bu sebeple en nihayetinde 1981 de takyit kaldırılabilrdi ve büyükbaba henüz sağdı.Ben karşı tarafın avukatı olsam dava sebebini sadece 713/2 ye dayandırırdım diye düşünüyorum,çünkü biz mirasçıların elinde kirayı ispat edecek yazılı bir delil yok,24 yıl boyunca bu kişiden kira istediğimizi ispat edecek ihtar veya dava yok,belki büyükbabaya sağlığında evine gidip gelerek birşeyler ödediğini tanık ile ispatlayabiliriz.Bu arada Ziraat odasına ve ilçe tarım müdürlüğüne de gittim;kişinin bu taşınmazlar sebebiyle buralarda herhangi birişlem yapıp yapmadığını,destekleme primi alıp almadığını öğrenmek istedim,ilçe tarımda parsele dayalı ve büyükbabamın ismine dayalı sorgulama yaptılar birşey çıkmadı,adamın zaten kendisine ait başka tarlaları da var,onlardan da gelir elde ediyor.Öte yandan bu adam 2001'de Bağkur'dan emekli olmuş(çiftçi),bu kayıtlar çiftçilik yapmadığına karine olur mu?Ayrıca belediye köy arazi ve bina beyan defterini inceledim(burası bir belde belediyesine bağlı köy),bu ev de kesinlikle ne kendisi ne de kardeşince beyan edilmemiş,sizce neleri araştırmalıyım?