Mesajı Okuyun
Old 14-05-2009, 04:03   #32
nazlı84

merhaba arkadaşlar ben hukuk fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim.Geçen yaz tatilinde bir hukuk bürosunda çalışmaya başladım.500ytl imaaş,yol param ve yemek param karşılandı.Ancak şunu açıklıkla belirtmeliyim ki biz öğrencilere yol gösterilmesinden ziyade şahsen ben o yolu kendi çabalarımla buldum yeri geldi o yolda azar işittim ama sor soruştur bana düşen görevi gerektiği şekilde yaptım.Ancak yapılan ve olması gerektiği gibi halledilen işlemler karşısında beklediğimiz bu mesleği sevmemiz açısından bir övücü söz yerine kendi hatalarından ötürü sinirin bir yerden çıkarılması söz konusuysa ki öyle bu sinir saygısızca dosyaların yerlere fırlatılması şeklinde olmuştur.Burada yanlış anlaşılmasın övücü söz söylemek zorunda değil hiç bir avukat yalnız bir büroda birlik içerisinde bir mesleği icra ediyorsak hem bu mesleğe saygımız olmalı hem de birbirimize..Saygısızca öfkelerin bir başkasından terbiyeyi aşan ölçülerde çıkarılmasını bir hukukçuya yakıştıramıyorum.O hukuk bürosunda çalışmaya içimdeki o büyük şevk ile sınavlarımın bittiği gün gittim ve ertesi gün çalışmaya başladım.Okullar açılana dek çalıştım.Memleketime dönmedim verilen maaş ilk başlarda bana cazip gelmişti ve herşeyden ötesi içimde okadar büyük bir çalışma isteği ve öğrenme isteği vardı ki bunu benim yaşadıklarımı yaşayan arkadaşlarım çok iyi anlayacaklardır.İlk başlarda herşey gayet yolunda giderken aradan bir hafta geçtikten sonra sinir öfke dosyaların yerlere fırlatılması ağıza alınmayacak laflarla karşılaştım.Göz yumdum sabrettim bana verilen görevi en iyi şekilde hallettim.Elbetteki bazı konularda hatalarım olmadı değil ama bu hatalar oldukça basit hatalardı.Hatalarımız tabiki olacak yıllarını bu mesleğe vermiş olan kişilerin hataları oluyorsa bizim de hatalarımızın olması gayet normaldir.anlatmaya çalıştığım şey evet kendimce güzel bir kazancım oldu,yanında çalıştığım kişinin az çok gösterdiği yollar ve benim kendi çabalarımlave sağolsunlar işlemlerimi halletmem için yardım istediğim kişilerin yardımımı geri çevirmemeleri sonucunda epey bir bilgi kazancım oldu.Sabah saat 9 akşam saat 7 eve gelişim saat 10 oluyor ve ayak altlarım topur topur su toplamış vaziyette oluyordu.sabah kadıköy ordan koşuştur şişli ordan koşuştur beyoğlu adliyesi ordan bakırköy idare mahkemesi vs..vs...şimdi soruyorum biz öğrenciler sizin basit gördüğünüz ama oldukça yorucu olan işlemlerinizi içimizdeki o büyük meslek aşkıyla yapmaya çalışırken ve söz konusu dosyaların asıl sahibi siz iken biz bu dosyaları bizimmiş gibi benimseyip elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken bu emeğimizin karşılığında hak ettiğimiz ücretin bizlere sunulmaması ve hak etmediğimiz sözlerin bizlere savrulmasını bizler hak ediyor muyuz?