Mesajı Okuyun
Old 22-09-2015, 13:19   #677
Av.Duygu Işık Behrem

Buket UZUNER - Toprak (Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları)

Daha önce Buket UZUNER'in "Su" kitabını okumuş fakat bunun bir dörtleme olarak devam edeceğini hiç düşünmemiştim.(Belki de Su kitabında yazmıştır da benim gözümden kaçmıştır ya da unutmuşumdur.) Bu nedenle Toprak'ı görünce çok sevindim. Bu serinin dörtleme olacak olması da beni heyecanlandıran bir durum.

Toprak da tıpkı Su gibi okurken bana büyük keyif verdi. Kitabın adının toprak olması bile benim için yeterliydi aslında. Toprak için yapılmaya çalışılan her güzel şeyin bendeki değeri büyük.

Kitapta, gazeteci Defne Kaman, Çorum'a, büyük bir tarihi eser kaçakçılığı ile ilgili araştırma yapmak üzere gidiyor ve gazetecinin birdenbire ortadan kaybolması ile birlikte de olaylar gelişiyor.

Tüm bu kurgunun arkasında da esasen toprak etiği, Hitit Uygarlığı, Türk Şamanizmi ve Kamanlık geleneği, Çorum'un tarihi değerleri, Kutadgu Bilig ile ilgili minicik minicik bir takım hap bilgiler alıyoruz. Zaten kitabın güzel ve ilgi çekici olan kısmı da daha çok bu.

Yaklaşık 500-600 sayfa olan bu kitabı elime aldıktan sonra 2-3 günde bitirdim diyebilirim, oldukça kolay okunan, akıcı bir kitap. Bayram tatili için sizlere önerebilirim.