Mesajı Okuyun
Old 04-03-2009, 14:28   #10
Av.F.ŞENEL

Alıntı:
Yazan erdemlihukukcu
Herkese merhaba.Sizlere danışmak istediğim konu ile ilgili Türk Hukuk Sitesinin arşivini taradıysam da hala ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.Konu ile ilgili bilgi vermek gerekirse; davacı eş 21.05.2007 tarihinde eşine boşanma davası açıyor.Sosyal ve ekonomik durum araştırmaları vs. derken ikinci duruşma 27.7.2007 tarihinde yapılıyor.Ve bende adli yardımla bu dava için görevlendiriliyorum.Sunduğum dava dilekçemde müvekkilimin isteği doğrultusunda boşanmaya karar verilmesini,tedbir nafakasına hükmedilmesini ve müvekkilime ait olan ziynet eşyaları ile giyim eşyalarının iadesini talep ediyorum.Son duruşmada hakim " davalıya ait olduğu belirtilen ziynet eşyalarının değerlerini tek tek açıklaması ve ayrıca talep edilen giyim eşyalarının kalem kalem belirtilerek değerinin açıklanması,akabinde bu eşyalar ait gerekli harç miktarının eğer karşı dava açma talebi var ise bu hususuda belirterek gerekli dilekçesini açıklaması amacıyla davalı vekiline süre verilmesine...." Şimdi bu aşamada benim ne yapmam gerekiyor,ayrı bir dava mı açmalıyım,yoksa bir dilekçeyle eşyaları değerleri ile birlikte kalem kalem yazıp,harcını da verip mahkemeye mi sunacağım?İzlemem gereken yolu izah edebilirseniz? İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Uygulamada değişiklikler olabılsede , en son davamdakı uygulama şuydu hakım kıyafet vb eşytalar dışındakı eşyalar ıçın eşya davası açmamı ıkısının bır arada tespitini yapamayacağını soyledı . Ama normalde eşyaları tek tek kalem kalem yazaraak aynı davadada tespitini ozel eşyalarla beraber yaptırabılıyorsunız , bence eşyaları belırtır bır dılekçe sunmanız şu aşamada yeterlı olacaktır. Hem tum eşyaların aynı anda tespitini yaptırırsanızda ılerıde açılıcak eşya davası açısından ıyı olucaktır
Saygılarımla