Mesajı Okuyun
Old 15-12-2006, 15:07   #15
faruksa

Varsayılan 'Hayati tehlikesi yok' raporundan sonra öldü... Doktora 6 ay hapis!..

Konya’da yaralı olarak getirildiği Konya Numune Hastanesinde "hayati tehlikesi yoktur" raporu verildikten 2 saat sonra hayatını kaybeden Mehmet Akkaya’nın ölümünde kusuru olduğu gerekçesiyle yargılanan Dr. Hakkı Kerimoğlu’na 4 yıl süren yargılamanın ardından 6 ay hapis cezası verildi. Kerimoğlu’nun hapis cezası paraya çevrilerek ertelendi.
A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, 29 Temmuz 2002’de bir yakınının cenaze törenine giden Mehmet Akkaya (76), Karaman çevre yolundan karşıya geçerken bir otomobilin çarpması sonucu yaralandı.
Konya Numune Hastanesine kaldırılan Akkaya’ya Acil Serviste pratisyen Dr.
Ömer Yarımoğlu, ilk bulgulara dayanarak geçici "hayati tehlikesi yoktur" raporu verdi.
Yaralı, Genel Cerrahi Uzmanı Hakkı Kerimoğlu, Beyin Cerrahı Uzmanı Mustafa Balevi ve Ortopedi Uzmanı Ömer Şafak tarafından da muayene edildi.
Hastaneye geldikten 2 saat sonra iç kanama nedeniyle hayatını kaybeden Mehmet Akkaya’nın oğlu Salim Akkaya (37) babasının doktorların ihmalinin kurbanı olduğunu öne sürerek, şikayetçi oldu.

-HAPİS CEZASI PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ
Konya 4. Asliye Ceza Mahkemesinde Dr. Hakkı Kerimoğlu hakkında açılan dava 4 yıl sürdü. Mahkemenin talebi üzerine Yüksek Sağlık Şurası’nın hazırladığı raporun sonuç ve karar bölümünde şu ifadelere yer verildi:
"Hastayı tıbben iyi değerlendirmeyen, takiplerini yapmayan ve tomografi gibi gerekli tetkikleri yaptırmayan Dr. Hakkı Kerimoğlu’nun sekizde iki kusurlu olduğuna, hastanın takip ve değerlendirmelerini iyi yapmayan Dr. Ömer Yarımoğlu, Dr. Mustafa Balevi ve Dr. Ömer Şafak’ın da kusurlu olduklarına şuramızca oy çokluğu ile karar verildi." Yüksek Sağlık Şurası’nın raporunun ışığında yapılan karar duruşmasında Kerimoğlu, suçsuz olduğunu iddia ederek, şunları söyledi:
"Ben olaydan 3. derece sorumlu icapçı hekimim. Hastaya asıl sorumlu hekimler acil servisteki ve diğer uzman hekimdir. Hastadan US istenmemesi benim sorumluluğumda değildir. Ben genel cerrah olarak gerekli olmamasına rağmen çağrıldım. Benim adıma bandrol bile alınmamıştır." Mahkeme, Kerimoğlu hakkında verdiği 6 ay hapis cezasını bin 134 YTL para cezasına çevirerek erteledi.

"BEN DOKTORUM, BENDEN İYİ Mİ BİLİYORSUN?"
Olayda kusurlu oldukları Sağlık Şurası’nın raporuyla bildirilen diğer 3 doktor hakkında da Cumhuriyet Savcılığına müzekkere yazılmasına karar verildi.
Mehmet Akkaya’nın oğlu Salim Akkaya, 4 yıl süren davanın sonunda verilen kararın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.
Maddi durumları iyi olmamasına rağmen babasını yaşatmak için elinden geleni yaptığını anlatan Akkaya, "İnsan hayatı bu kadar ucuz mu? Babam ’hayati tehlikesi yoktur’ raporu verildikten 2 saat sonra öldü. Acil serviste doktora, ’babamın durumu kötü iç kanaması var ne olur bir şeyler yapın’ dedim. Doktor beni bağırarak azarladı ve ’Ben doktorum benden iyi mi biliyorsun. Beklememiz lazım’ dedi. Sonra da öldüğünü öğrendik" dedi.
Diğer 3 doktor hakkında da tazminat davası açacağını ifade eden Akkaya, şunları kaydetti:
"Benim babam 76 yaşındaydı. Ancak sorumsuz doktorlar var oldukça genç yaşta, ihmal yüzünden ölenler de olacak. Başkaları da yansın istemiyorum.
Kazanırsam, tazminatı zor durumda olan başkalarına vermeyi düşünüyorum. 4 yıllık mahkeme sürecinde yeterli maddi gücüm olmadığı için çok sıkıntı çektim.
Duruşmaları takip edebilmek için sık sık izin istemem nedeniyle iki kez işten kovuldum. Adalet sonunda doktorları kusurlu buldu. Ortada verilen bir ceza yok ama babamın hakkını sonuna kadar aramaya devam edeceğim."
www.aa.com.tr