Mesajı Okuyun
Old 15-12-2006, 11:11   #13
faruksa

Varsayılan Hasta kuyrukta doktor, hemşire ve diğer personel pazarda...

Haseki Hastanesi'nde öğlen saatlerinde tedavi olmak için yüzlerce hasta kuyrukta bekliyor. Doktor, hemşire ve diğer personel ise o saatte semt pazarında alışverişte.
Burası İstanbul'daki Fındıkzade Nevbahar Mahallesi'ndeki semt pazarı. Hemen bitişiğindeki, bahçesi ana baba günü olan bina ise Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Hastanenin bahçesi, koridorları hastalarla dolu, pazarın içi ise mesai saati olmasına rağmen doktor ve hemşire... Günlerden cuma, saat 14.00 ile 16.00 arası. Pazara giden Merkez Haber Ajansı muhabirleri alışveriş yapanları fotoğraflıyor. Beyaz önlüklü ve üniformalı müşteriler dikkat çekiyor. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli, doktor, hemşire, teknisyen ve temizlik firmasının personeli öğle yemeklerini yedikten sonra pazarda alışverişlerini yapıyorlar.
TEDAVİ SAATLER ALIYOR
Mesai saatinde ve üniformalı olmalarına rağmen çoğu kadın hastane personeli pazarda rahatlıkla alışverişini yapıyor. Personel alışverişten sonra hastanenin arka kapısından görev yerlerine dönüyor. Öte yandan, İstanbul'un en büyük hastanelerinden biri olan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin koridorlarında ve bahçesinde ise hasta kuyrukları uzayıpgidiyor. Türkiye'nin dört bir yanından sevkli hastaların da geldiği hastanede muayene ve tedavi olmak saatler alıyor.
TARİHİ HASEKİ PİSLİK İÇİNDE
Hürrem Haseki Sultan tarafından 1539'da Mimar Sinan'a yaptırılan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bahçesi ve çevresi görenleri hayrete düşürüyor. Bahçe duvarında açık elektrik kabloları bulunuyor. Arka bahçesi ve eski bakteriyoloji laboratuvarına giden koridor üzerinde eski sedye, çöp bidonları ve çimento torbaları bulunuyor. Yne arka bahçede hastanenin demirbaşı olarak kayıtlı olan yüzlerce sedye, yatak, koltuk ve dolap kaderine terk edilmiş durumda. Çöplüğünde ise yemekhane artıkları ve tıbbi atıklar iç içe duruyor. Biyokimya ve diğer laboratuvarında kullanılan kimyasal madde varilleri ise bahçede duruyor. Bu duruma tanık olanlar ise, "Yetkili kimse yok mu? Hiç mi buraları gezmiyor" diye tepki gösteriyor.
http://arsiv.sabah.com.tr/2006/12/14/gnd113.html