Mesajı Okuyun
Old 25-01-2010, 10:01   #2
Av.Ferahfeza

Aman Üzmez’i üzmeyelim

Hüseyin Üzmez’in istismarına maruz kaldığı öne sürülen B.Ç, velayet davasında ‘tacize uğramadım’ diye ifade verdi. Pedagoga göre, çocuk ‘yönlendirilmiş olabilir’

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yazar Hüseyin Üzmez’in cinsel istismarına maruz kaldığı gerekçesiyle Saniye Rıza Kız Yetiştirme Yurdu’na yerleştirilen B.Ç, dün görülen velayet davasında pedagog eşliğinde alınan ifadesinde tacize uğramadığını söyledi. Pedagog ise B.Ç’nin yönlendirilmiş olabileceği değerlendirmesi yaptı.

Babası Bekir Ç’nin de katıldığı Bursa 1. Aile Mahkemesi’ndeki duruşmada konuşan B.Ç, daha önce yalan söylediğini ifade etti. B.Ç, “Ben Hüseyin Üzmez ile birlikte hiç yalnız bırakılmadım. Olay günü, polis beni bir arabaya bindirdi. Ben de korktuğum için kafamdan bir şeyler attım. Üzmez’in bana kötü şeyler yaptığını uydurdum. Sonra da aynı yalanı devam ettirdim. Bunların suç olduğunu bilmiyordum. Annemle ve babamla bir meselem yok. Onlardan şikâyetim de yok. İkisi de bana ilgi gösteriyorlar. Onların yanına dönmek istiyorum” dedi.

İfadeyi dinleyen Bursa 1. Aile Mahkemesi Başkanı, duruşmada hazır bulunan pedagoga B.Ç’nin ifadesi ile ilgili değerlendirmesini sordu. Pedagog “yönlendirme olabileceği” tesbitini dile getirince, B.Ç, “kendisine kimsenin ne şekilde ifade vereceği yönünde bir telkininin olmadığını” söyledi. Dava eksiklerin tamamlanması için ileri bir tarihe ertelendi.

Taraf / AYŞE TATLICI - Istanbul - 23.01.2010