Mesajı Okuyun
Old 13-09-2006, 13:14   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Nurgül
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Ancak erginlikle velayet kural olarak sona erse bile MK md. 419/3 hükmü;
"Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velayet altında bırakılır" hükmünü içermektedir. Anladığım kadarıyla, mirasın reddi gibi bir durum söz konusu olduğunda bu kural uygulanmıyor. Tekrar çok teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum....

MADDE 419.- Vesayet makamı, gecikmeksizin vasi atamakla yükümlüdür.

Gerek duyulduğunda henüz ergin olmayanların da kısıtlanmasına karar verilebilir; ancak, kısıtlama kararı ergin olduktan sonra sonuç doğurur.

Kısıtlanan ergin çocuklar kural olarak vesayet altına alınmayıp velayet altında bırakılır.

II. Geçici önlemler

MADDE 420.- Vesayet işleri zorunlu kıldığı takdirde vesayet makamı, vasinin atanmasından önce de re'sen gerekli önlemleri alır; özellikle, kısıtlanması istenen kişinin fiil ehliyetini geçici olarak kaldırabilir ve ona bir temsilci atayabilir.

Vesayet makamının kararı ilan olunur.

Sayın Av.Nurgül,

Aynı soruyu başka bir isimle "Hukuk Soruları" alanına da yazmışsınız. Site kuralı gereği bu mümkün değildir. Yeni olduğunuz için böyle yaptınız sanırım.

Sorunuza gelince; siz "akıl hastası ve ergin" kişiden sözetmektesiniz. Yani sözünü ettiğiniz kişi "akıl hastası kısıtlı ergin" değil...Alıntısını yaptığınız 419 uncu maddenin tamamını yukarıya alıntıladım. " 2 inci fıkraya dikkat edin lütfen...Ergin olmayanların kısıtlanmasından sözedilmektedir. Yani sizin sorunuzdaki ergin kişi, henüz ergin olmadan kısıtlanmışsa(ergin olduktan sonra geçerli olmak üzere) ancak o zaman 3 üncü fıkraya göre velayet altında bırakılacaktır.

Dolayısıyla vasi atanmadan mirasın reddine ilişkin işlemler yapılamayacaktır kanaatindeyim.

Sayın İbreti'nin süre ile ilgili dile getirdiği endişeler ise 420 inci maddedeki temsilci atanmasıyla ilgili hüküm ile aşılabilir.

Saygılarımla