Mesajı Okuyun
Old 19-04-2019, 16:43   #3
Avec

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Meslektaşım; taşınmaz ticari amaç ile alınmıyorsa yada işyeri niteliğinde bir yer değilse tüketici mahkemesi görevli. Aksi halde asliye hukuk mahkemesi. Taşınmazın niteliğini ve hangi amaçla edinildiğini yazarsanız daha net bir şekilde yardımcı olurum.

Üstadım, taşınmaz konut amaçlı gerçek kişiler arası alım-satım ilişkisi,satıcı gerçek kişi, alıcı gerçek kişi, emlakçı yapmış olduğu aracılık faaliyetini garanti altına almak için önceden alıcı ve satıcıya sözleşme imzalatmış ve cayma halinde cayma bedeli belirlemiş, taraflardan biri veya müşterek kusur nedeni ile satış gerçekleşmediğinden taraflardan bu alacağı tahsil etmek istiyor. Tüketici ve Asliye Hukuk arasında olduğu kanaatindeyim ama asliye ticaret içeren kararlar da gördüm. o daha çok tarafların niteliğine bağlı. söz gelimi bir şirket iş yeri gereksinimi ile bir taşınmazı edinmek istese ve aynı durum söz konusu olsa asliye ticaret mi olacaktı acaba. ya da satıcının da illa tacir olması mı gerekecekti. yoksa salt edinme amacına mı bakılır. Cevabınız için teşekkürler.