Mesajı Okuyun
Old 11-11-2006, 10:50   #29
Av.Zafer Erman

Kitap

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Av.Nebi,

Hukukçu kimliğinizle bunun "yalan" olduğuna nasıl kanaat getiriyorsunuz? Hukukla beraber psikiyatri eğitimi de aldınız mı?

Ağır bir suç işleyen bir kimseye ağır bir ceza verilmesi gerekliliğiyle, yargılama öncesi bir kişiye suçlu damgasını vurup onu oracıkta darağacına çekmek arasında büyük fark var. Bu farkın hukuk mezunu meslektaşlar tarafından dahi dikkate alınmaması tek kelimeyle içimi acıtıyor.

Yarın öbür gün, bir gazete sizin hakkınızda 8 sütüna manşet "bebeğe tecavüz ederken yakalandı!!!" yazarsa, kimsenin size söz ve savunma hakkı vermeden, sizi oracıkta linç etmelerini ister misiniz? Siz o sanıkların savunma hakkı olmadığını iddia ederek tam olarak bunu yaptınız şu anda..

"Herkesin savunma hakkı yoktur" demek yerine, "herkesin savunma hakkı vardır, çünkü yargılama yapmadan ve kişi kendini savunmadan o kişinin suçlu olup olmadığını bilmek mümkün değildir, ama eğer mahkemece suçlu bulunursa, işte o zaman gözünüzü kırpmadan şu ağır cezaya çarptırılmalıdır" demek arasında DAĞLAR kadar fark var.

Sayın Admin bu düşüncelerinize katılıyorum.

Yeterli delil elde edilmeden (ya da uydurma deliller ile ) kişilerin yargılandığını ve yıllar sonra gerçek suçluların herhangi bir şekilde ortaya çıktığını veya yine yıllar sonra kişinin suçsuzluğunun anlaşıldığını yazılı ve görsel medyadaki haberlerde tanık oluyoruz.
Kişinin suçu ne olursa olsun adil yargılanma hakkı vardır. Adil olarak yargılanacak ki gerçek anlamda cezası verilebilsin.
17 aylık bebeğe tecavüz edildiği iddiası ile şüpheliler yargılanıyor ancak, basın şüphelilerin bu suçu işlediğine karar verdi ve cezalarını da kesti. Üstelik şüphelilerin boy boy da fotograflarını yayınladı. Şüpheliler yargılandı ve beraat etti diyelim. Bu durumda şüphelilerin sonunu düşünmek bile korkunç.

Hukukçu kimliği ile adil yargılanmayı savunmazsak,toplumdan da bekleyemeyiz diye düşünüyorum.

Örneğin;
Yurdumun bazı şehirlerinde linç kültürü inanılmaz boyutta arttı. Sokakta yürürken biri arkanızdan "ben şu şahsı tanıyorum bu PKK'lı" veya benzer nitelikte birşey söyledi ve sizin üzerinize saldırdı. Bu sözleri duyan kişiler acaba ne yapar.?