Mesajı Okuyun
Old 08-08-2008, 14:23   #1
mehmet habib ekmekci

Varsayılan ttk 711/3, kayıp, çalıntı çek, keşidecinin ödeme yasağı talimatı

Müvekkilim lehine bir avukat meslektaşım tarafından keşide edilen nama yazılı çek, keşidecisinin muhatap bankaya verdiği ödeme yasağı talimatı neticesinde ödenmedi. Keşideci, müvekkilime elektrik işi yaptırması karşılığında işbu çeki keşide ve teslim etmiş olmasına rağmen, yaptırdığı trafonun faili meçhul bir biçimde çalınması nedenine dayalı olarak, ancak bu içeriği belirtmeksizin ' Çek rızam hilafına elimden çıkmıştır. ' şeklinde bir ibare içeren dilekçe ile muhatap bankaya ödeme yasağı talebinde bulunmuştur. Ancak bu arada müvekkil, çeki, mal alışverişinde, ciro etmek suretiyle üçüncü şahsa vermiştir. Çeki üçüncü şahıs, yetkili hamil sıfatıyla muhatap bankaya, tahsil cirosu yaparak ibraz ettiğinde, muhatap banka ödeme yasağı nedeniyle ödeme yapmamış, yetkili hamil de, yasal bir engel de bulunmadığından, çek keşidecisi ve cirantası aleyhine icra takibi başlatmıştır. Üçüncü kişinin iyi niyeti korunduğundan, icra takibi alacaklısına ve müvekkil cirantaya karşı çek keşidecisi-borçlunun açtığı menfi tespit davasında tedbiren durdurma istemi de reddedilmiştir. Hal böyle olunca, keşidecinin açtığı menfi tespit davası da halen derdest olduğu gibi, bu ana dosyadan doğan birçok hukuk davası ve şikayetler mevcuttur. Olayın daha fazla ayrıntısına girmeksizin;
-Çekin keşidecisi Avukat meslektaşımız olup, Türk Ticaret Kanunu'nun iyi niyetli çek hamillerinin korunması amacıyla sağladığı bir hakkı kötüye kullanması söz konusu mudur? Çekin kayıp, çalıntı, keşidecisinin rızası hilafına elinden çıkmadığı olayımızda ihtilafsızdır. Ceza hukuku anlamında irdelenmesi gereken bir husus var mıdır?
( bu konuda verdiğimiz şikayet takipsizlik kararıyla neticelendi ancak itiraz ettik henüz sonuçlanmadı )
-Çekin keşidecisin Avukat olması Meslek Kuralları ve Yasası açısından şikayete konu edilebilir mi?
( bu konuda verdiğimiz şikayet takipsizlik kararıyla neticelendi ancak itiraz ettik henüz sonuçlanmadı. )
Konunun ayrıntıları ve sonuçları ile ilgilenen meslektaşlarıma bilgi verebilirim. Mümkün mertebe özet bilgi vermeye ve öz soru sormaya uğraştım. Yaklaşık 15 aydır tüm bu iş ve işlemler sürmektedir.
Konuya dair Yargıtay İçtihatları üzerinde yaptığım incelemelerde konuya dair bir içtihata rastlayamadım. Ayrıca mevzuatta konuya dair gözümden kaçtığını zannetmiyorum ama, ilgili konu var mı?
================================================== =======================
EKLİ ANKETTE SEHVEN 771/3 YAZDIĞIMI FARKETTİM ÖZÜR DİLER DÜZELTİRİM 711/3
================================================== =======================