Mesajı Okuyun
Old 04-01-2008, 12:28   #1
alimesultan

Varsayılan Kadrolu Kurum Avukatlığı

Merhaba Arkadaşlar,
Ben sitenize yeni katıldım. Bilgisi olan arkadaşlardan bir konuda yardım bekliyorum.
Usulüne uygun olarak hukuk fakültesini bitirip avukatlık ruhsatı aldım, şimdi adliyede yazı işleri müdürüyüm. Vakıflar Bölge Müdürlüğü gibi, personeline lojman imkanı tanıyan bir kurumda avukatlık yapmak istiyorum. Fakat şimdiki görevimde Genel İdari Hizmetler sınıfında olduğum için, bir başka kurumun Avukatlık Hizmetleri Sınıfına direkt geçiş yapamıyorum. Adliye bünyesinde Adalet Bakanlığında ise avukatların görev alabileceği kadrolu bir görev yok.
Öğrendiğim kadarıyla, başka kamu kurumları hep kendi yönetmeliklerine göre kendi personeli arasından "ünvan değişikliği" sınavı ile avukat alımı yapıyorlar. Bir tek Maliye Bakanlığı hazine avukatı alırken sadece sözlü sınav ile bir başka kurumun memurlarına bu şansı tanıyor.
Önümde o kadar çok engel var ki, birini atlasam, biri çıkıyor. Kadromun ve devlete hizmet ettiğim sürelerin devam etmesi için, bir kamu kurumunda avukat olarak ama kadrolu avukat olarak çalışmak istiyorum. Bana fikirlerinizi ve mevcut engelleri aşacak yöntemleri deneyimlerinize dayanarak söyler misiniz. Zaten "hekimden sorma, çekenden sor" demişler, şimdiden teşekkürler.
Özel mesaj göndermek isteyenler için alimesultan@mynet.com