Mesajı Okuyun
Old 23-11-2003, 12:15   #30
Admin

Sayın Gemici,

Ben sizin mesajınızdaki görüşlerin pek çoğuna katılıyorum ve evlilik içinde her türlü cinsel ilişki caizdir gibi bir yorum da asla yapmadım.

Ancak burada tartışma konusunun -en azından benim açımdan- evlilik içi cinsel ilişkilerin hangilerinin tecavüz olarak değerlendirilmesi gerektiği olduğunu lütfen dikkate alınız.

Ben sadece eşler arası cinsel ilişkileri "sıradan tecavüzlerden" farklı değerlediriyorum zira eşler arası seksi bu ilişkinin normal bir parçası olarak görüyorum. Bu nedenle neyin tecavüz olduğunun değerlendirilmesinin de dikkatli yapılması gerektiğini ve diğer tecavüzlerde kullandığınız "bir ara hayır demiş olabilirim" söylemine evlilik içi seks söz konu olduğunda anında tecavüz damgası yapıştıramayacağımızı söylüyorum.

Ben söylediğim zannedilen veya zannedilmek istenen pek çoğu şeyi söylemiyorum. Mesela:
"Evlilik içi tecavüz olmaz" demiyorum.
"Evlilik içi zor kullanılarak girilen cinsel ilişkiler cezalandırılmasın" da demiyorum.
"Erkeğin kadın bedeni üstüne zilyetlik hakkı vardır" da demiyorum (veya cümlenin nesnesi ile öznesini yer değiştirebilirsiniz).
"Tecavüze ağır ceza verilmesin" de demiyorum hatta bana sorarsanız bu eyleme vereceğim ceza burada tecavüze karşı en sert tavrı koyan arkadaşlardan daha ağır olurdu.
"Kanunları örf adetlerle göre belirleyeyim" de demiyorum üstelik burada sizin yaptığınız yorumun da daha sertini yapabilirim: bana göre "örf adetler kötüdür, hukukda yeri yoktur, söküp atılmalıdır".

Lütfen benim vermeye çalıştığım mesajı ne demeye çalışmış olabileceğimi düşünerek yorumlamayınız sadece ne dediğime göre yorumlayınız. Benim evlilik içi tecavüze topyekün karşı olan sizin "erkekoğlu erkek bakış açısı" olarak nitelediğiniz bakış açısı ile ilgim yok. Ancak bu benim evlilik içi tecavüzü onlardan olduğu kadar sizlerden farklı değerlendirmemi de engellemiyor.

Hangi suç için olursa olsun suçu engelleyeceğiz derken suçsuzların iftira ile canının yakılmasına karşıyım ve buna "tecavüz" de (evlilik için/evlilik dışı) dahil. Ben Türkiye'deki mevcut sisteme karşıyım, ancak Amerikadaki sisteme de karşıyım. Her ikisinde de kalabalık bir grubun canının haksız yere yandığını düşünüyorum.