Mesajı Okuyun
Old 13-04-2008, 12:38   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1- Avukat olarak bu gayrımenkullerı müvekkıllerın adına intikali için ne yapmam gerekır.

İntikalin sizin tarafından yapılacağına dair, kapsamlı bir vekaletname almalısınız. Noterler nasıl olacağını bilmektedir.

Alıntı:
2- Noterde mirasçıların iştirak edeceği bir sözleşme yapmam gerekecek.bu sözleşmenın içeriği nasıl olmalı, taşınmazların tek tek ad pafta numaraları ile tescili şeklinde mi? sözleşme yapılmalı

Miras taksim sözleşmesi noterden yapılacaksa,

a)Düzenleme şeklinde tanzimi,
b)Mirasçı veya temsilcileri kimliğinin, nüfus hüviyet cüzdanı veya pasaportla tespiti,
c)Tarafların fotoğraflarının bulunması,
d)Şekli noksanlıklarının olmaması(mühür, imza gibi)
e)Taksime konu taşınmazların açıkça belirtilmesi, yapılan taksimin açık ve anlaşılır olması,
f) Tescil hususunun yer alması

gerekmektedir.

Alıntı:
3- Bu sözleşmede vekil olarak benim adım geçmelimi

Vekaletname alacağınız için gerek bulunmamaktadır.

Alıntı:
4-Her iki mirasçının vekili olarak işlem yapabilirmiyim.

Vekaletname alarak yapabilirsiniz.

Alıntı:
5- Bu intikallerde harç oranı nedir.

Emlak vergi değerinden az olmamak kaydıyla, bildirilen değerin Binde 9'u oranında harç alınmaktadır.

Alıntı:
6- Müteveffanın bankadaki nakitini sadece veraset ilamı ibraz ederek müvekkillerin adına ben tahsil edebilirmiyim.yada bankadaki nakiti noterde yapacağımız sözleşmeye konu edebilirmiyiz?

Sadece veraset ilamı ile bazı bankalar vermekte, bazıları vermemektedir.Benim açmış olduğum 'bankanın işlemi hukuki mi' başlıklı forumda başımdan geçenleri ayrıntılı olarak açıklamıştım

Siz zaten miras taksim sözleşmesi yapacağınızdan sorun yaşamazsınız. Miras taksim sözleşmesine gayrımenkul, menkul ve diğer hakları yazabilirsiniz.

Ayrıca, tek tapu müdürlüğünden tüm intikali yapabilirsiniz.