Mesajı Okuyun
Old 15-02-2008, 22:24   #15
Av.Selim HARTAVİ

Alıntı:
Yazan MASSAN
Herkeze iyi akşamlar....Müvekkilime Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 3500 YTL.Hakaret ve tehtitten dolayı adli para cezası veriliyor ve kesinleşiyor.Müvekkilim bu cezayı ödemedi diye ek karar ile hakkında 2006 yılında 6 ay hapis cezası veriliyor ve bu ceza müvekkilimin adresine,aynı evde oturan müvekkilimin 70 yaşındaki yaşlı ve unutkan halasına tebliğ ediliyor.Ben usulsüz tebligattan dolayı bu cezaya Üst Mahkeme olan Asliye Ceza Mahkemesine itiraz ettim.
Müvekkilim bu cezayı faizi ile birlikte ödemek istiyor.Fakat yaptığımız bu itiraz Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kesin (YARGI YOLU KAPALI) olarak reddedildi.
Yani tuhaf olan şu: müşteki şikayetini geri de alsa parayı yatırsakta verilen 6 aylık ceza mutlaka çekilmesi gerektiğini söylüyorlar.
Ben şimdi ne yapmalıyım.Ne yapacağımı şaşırım,değerli cevaplarınızı bekler,iyi çalışmalar dilerim.

Sn MASSAN

Benzer bir olay bizim müvekkillerden birinin başından geçmişti. Bakaya Kalma Suçundan yargılaması yapılmış ve nihayetinde 2000 YTL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmişti. Yapmış olduğumuz bir çok araştırmanın neticesinde kararın kesinleşmiş olması nedeniyle sonuc alamayacağımızı gördük. Ancak bu noktadan itibaren biz ödeme emrinin tebliğinin usulüne uygun yapılmadığını iddia ederek kararı veren mahkemeye Usulsüz Tebligatı Öğrenme Tarihinin Tebliğ Tarihi Olarak Düzeltilmesi ilgili talepte bulunduk ve ancak bu şekliyle kararın infazını durdurabildik.

Sizin olayınızda da benzer bir durumun olduğu açık. teblig evrakına geçirilen beyanların neler olduğunu yazarsanız bu konuda daha çok yardımcı olabiliriz belki....
Kolaylıklar diliyorum