Mesajı Okuyun
Old 03-03-2010, 15:45   #1
ayşe akkaya

Varsayılan Feragatten dönme

Merhabalar
Görülmekte olan bir menfi tespit davasında ( benim müvekkilimin okuma yazması yok. İki kızı elinden yüksek miktarlı senet alıp,birinin arkadaşına ciro ediyorlar o da icraya koyuyor, tebligatlar anneye aldırılıyor, takip kesinleşiyor ve sonrasında kadıncağızın gayri menkulü üzerine haciz konup satış işlemleri başlatılıyor. ) bu aşmada süreçten haberdar olup menfi tespit davası ve suç duyurularında bulundum. Mahkeme%15 teminat karşılığında satıştan elde edilen paranın alacaklıya verilmemesine karar verdi. Ancak miktar yüksek olduğu için biz bu parayı da henüz yatıramadık. Kıymet takdirine itiraz ettik bir taraftan o dava devam ediyor. Savcılık ise suç duyurumuz ile ilgili henüz bir karar vermedi. Neyse benim müvekkilim çok yaşlı. Bir gün kızları ve asıl dosya alacaklısı gözüken şahıs eve gelip pişmanız diyerek, özür diliyorlar. Sonrasında da gel icra dairesine gidip hacizden vazgeçelim senin de imza atman gerek diyerek kadıncağızı menfi tespit davasının görüldüğü mahkemeye götürüp davadan feragat ettiriyorlar. O gün dosyanın hakimi olmadığı için başka bir hakimden havale aldırıp dosya ya koyuyorlar. Aynı gün noterden beni de azlettiriyorlar. Sonrasında durumdan haberdar olduğumuzda bir kaç gün sonra feragatin hata ve hileye dayanılarak olduğu ve gerçek beyanı ortaya koymadığı yönünde bir dilekçe dosya ya koyduk.( yeniden vekaletname alarak ) Savcılığa da tekrara suç duyurusunda bulunduk. Bu konuda çok fazla yargıtay kararı bulamadım. Hakim duruşma da öncelikle bu hususu çözmekle yükümlü. Elinde bu nitelikte karar olan varsa benimle paylaşabilir mi ? Uzun oldu kusura bakmayın. Şimdiden teşekkür ederim.