Mesajı Okuyun
Old 07-02-2007, 18:10   #61
Av.G.K.

Karar

Alıntı:
Yazan Av.Özgür ODABAŞ
Elbette tbb hakkında söylenecek bir çok şey var.Ama gerek yapılanma şekli,gerek meslek örgütü ve sivil toplum örgütü olma özelliği ve gerekse de savunmayı temsil ettiğini düşünürsek,TBB gibi bir kurumu özne yaparak evet ya da hayır şeklinde cevaplanacak bir ""başarılı buluyor musunuz"" anket sorusu oluşturulması ve bu sitede yayınlanması bence,ciddi bir hata ve hatta abesle iştigaldir.

Demek istediğim TBB nin durumu başarılı buluyor musunuz sorusu ve cevapları ile mana bulacak,tek soruluk bir ankete konu olacak kadar basit değildir.Kaldı ki,anketin bilimsel ya da istatistiksel amacıyla da örtüşmez.

"TBB logosunu başarılı buluyormusunuz" gibi bir soru dahi daha anlayışla karşılanabilir ve anketsel olurdu.

Saygılarımla.

Özgür bey,

Anket konusunu açmış biri olarak yazınız hakkındaki fikirlerimi paylaşma ihtiyacı hissediyorum.

''T.B.B liği yönetimini başarılı buluyormusunuz?''sorusunu içeren anketi ciddiyetsiz bulduğunuzu belirtmeniz aynı zamanda anket konusunu açmaktaki amacımı ve meslektaşlarımızın bu ankete oy verip düşüncelerini açıklamasını da ciddiyetsiz bulduğunuz anlamına gelmektedir.Bu şekildeki sert ve hakaretvari söyleminizin değerlendirilmesini ise meslektaşlarıma bırakıyorum.

Anketimizin içeriğinden de anlaşılacağı üzere soru''T.B.B yönetimini başarılı buluyor musunuz?''şeklindedir...Kurumsal olarak Barolar Birliğinin başarılı bulunup bulunmadığı değil mevcut yönetimin başarılı bulunup bulunmadığı sorulmaktadır.

Forumun Hukuk sohbetleri bölümüne ve biz avukatların T.B.B liğinin mevcut yönetimi hakkında düşüncelerini ve kararlarını öğrenmek amacı ile tarafımca açılmış ve site yönetimince forum kurallarına uygun bulunmuş bir anket hakkında bu denli sert eleştiri yapmaktansa düşüncelerinizi destekleyen şıkka oy verip hür bir biçimde Barolar Birliği Yönetimi hakkında düşünceleriniz bizlerle paylaşsaydınız çok daha isabet olurdu diye düşünüyorum.

Ankete üç yüzün üstünde meslektaşımızın oy verip yorum yapmasına karşılık az sayıda da olsa ''T.B.B liği yönetimini başarılı buluyorum''şıkını oylayan hiç bir meslektaşımız ise kararını destekleyen unsurları bizlerle paylaşacak bir yorum yapmamış olması ise beni gerçekten düşündürmekte ve üzmektedir.

Sonuç itibari ile gerek ankete gerekse anketi ciddi bulup oy veren ve düşüncelerini açıklayan meslektaşlarımzıa yönelik bu sert eleştirinizi kabul etmediğimi bilmenizi isterim.Anket sorularını tekrar okumanız halinde sorgulananın kurumsal yapıya sahip T.B.B liğinin değil T.B.B liğinin mevcut yönetimi olduğunu göreceksiniz.Kurumsal bir yapı olan T.B.B liğinin varlığıda aslında tartışılabilir veya eleştirilebilir ancak söz konusu ankett T.B.B liğinin kurumsal niteliğini tartışma açmaya yönelik değildir.

Saygılarımla.

Av.Gökhan KARAKAŞ(İstanbul Barosu)