Mesajı Okuyun
Old 22-03-2008, 14:56   #5
sborten

öncelikle, cevap veren kıymetli meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Sayın KÖZ; olayımızda İİK.150/e-II 'nin açık hükmü gereği TAKİP DÜŞÜYOR.
yani haciz yolundakinden farklı olarak yenileninceye kadar dosya işlemden kaldırılmıyor.
ipoteğin paraya çevrilmesi yolunda kanun daha ağır bi müeyyide öngörerek TAKİBİN DÜŞECEĞİNİ söylüyor.

Ki zaten olayımızda, tapudaki ipotek de, alacaklısı tarafından terkin ettirilmiş.
biliyorum aslında bu konuda bir karar vermek için içtihat vs. de aramaya gerek yok ama buradaki İcra Hakimi meslektaşımız, ilk kez böyle bir durumla karşılaştığı için karar vermekte tereddüt gösteriyor.
mutlaka bu şikayetimizi kabul etmesi gerekiyor.
aksi taktirde kanuni bir müracaat yolumuz kalmıyor.

şöyle ki;

* İpoteğin fekki davası açamayız. Zira ipotek zaten alacaklısı tarafından tapudan terkin ettirilmiş.

*Takibin iptali açamayız. Zira İİK.150/e-II uyarınca zaten takip DÜŞMÜŞ.

*Sayın GÖKÇE, Menfi tespit açmakta bir hukuki yararımız yok çünkü zaten ipoteğe dayalı bir borcumuzun olmadığı tapu sicilinde belli. ipotek kaldırılmış.

İcra müdürlüğü ısrarla alacaklının yazılı talebi olmadan İİK.150/c ipoteğin paraya çevrilmesi ŞERHİNİ kaldırmam diyor. biz de alacaklıyı bulamıyoruz.

bir yönden bakınca aslında çok net ve kolay bir karar.
İpoteğin alacaklısı tarafından terkin edilmiş olmasına ve ipotek takibinin de DÜŞMESİNE istinaden şikayetin kabulü ile 150/c şerhinin terkinine denmesi lazım.
ama merci hakiminin kafası biraz karışık. dün görüştüm. belki duruşma açarım. daha tam karar veremedim dedi. müvekkil taşınmazı banka kredisi kullanmak isteyen bi alıcıya satacağından bir an evvel şerhin kaldırılması gerekiyo. aksi takdirde banka kredi kullandırmıyor.
yani alıcı müvekkili, müvekkil beni, ben de hakimi sıkıştırıyorum.
bunaldım resmen.
bir tane yargıtay kararı bulsam o dakka çözeceğiz olayı ama onu da bulamadım hala

BU YÖNDE ELİNDE BİR KARAR OLAN VARSA LÜTFEN BURAYA YAZSIN. En kısa çözüm bir karar bulmak.

Saygılarımla.