Mesajı Okuyun
Old 20-02-2012, 17:41   #9
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Görüşünüze katılmıyorum. "İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz." ile "İptal kararları gerekçesiz verilemez." farklı şeyler. Tüm mahkemelerin kararlarının gerekçeli olacağı zaten Anayasa'nın 141. maddesinde yazılı. Burada, yürürlükteki yasanın iptali halinde, uygulamada bir aksaklık olmaması için iptal kararının gerekçesi yazılınca açıklanması amaçlanmış. Zira iptal kararı ancak gerekçesi ile birlikte Resmi Gazete'de yayımlanınca hüküm ifade eder. Ama ne yazık ki Anayasa Mahkemesi buna uymuyor.

Değerli Üstadım,benim bu maddeden zorlayarak da olsa yorum yoluyla anladığım bu.
Siz farklı şekilde yorumlayabilirsiniz. Belki de sizin yorumunuz doğrudur.Bu durumda Anayasa Mahkemesinin sürekli Anayasayı ihlal eden bir heyet olduğu sonucu ortaya çıkar

Ancak ben yorumumda ısrarlıyım. Bu konu 153. madde de "iptal kararları gerekçesiz yazılamaz(verilemez)" şeklinde yazılacağına, "İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz" şeklinde yazılmış.
Bana göre burada zurnanın zırt dediği yer kararın verilme-açıklanma zamanı değil, kararın verilme şeklidir.

Bu husus 141. madde de tüm mahkeme kararları için zaten yazılmış neden bu başlıkta bir daha yazılmış derseniz, önemine binaen ve oluşabilecek tereddütlere mahal vermemek için derim.

Ayrıca iptal kararının gerekçesi yazılınca açıklanması amaçlanmış diyorsunuz.Açıkçası ben bu maddede böyle bir şeyin amaçlandığını düşünmüyorum.Bazen gerekçenin,karşı oyaların yazılması günler sürebiliyor.Bu süreçte kamuoyunun muallakta bırakılması,spekülasyonlar çıkartılması, kamuoyuna adeta karar-toto oynatılması doğru olmasa gerek.Öte yandan güzel ülkemizde iki kişinin bildiği sır değildir,sır olarak kalması da imkan dahilinde değildir biliyorsunuz

153. madde;
Alıntı:
Kanun, kanun hükmünde kararname veya Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü ya da bunların hükümleri,
iptal kararlarının Resmî Gazetede yayımlandığı tarihte yürürlükten kalkar.

Anayasa da iptal edilen hükümlerin ne zaman yürürlükten kalkacağı açıkça yazılmış.Dolayısıyla kısa kararın önceden açıklanmasının aksaklıklara yol açacağı görüşünüze katılmıyorum.Hatta bireyler ve kurumlar Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ve bir süre sonra resmi gazetede yayınlanarak ortadan kalkacak hükümleri daha önceden bilirler ve ona göre pozisyon alırlar.Bu da bir yorum.

Saygılarımla.