Mesajı Okuyun
Old 29-12-2011, 14:38   #9
ozgurozan

Reklam yasağı gibi Üniforma zorunluluğunu savunan bir İlkokul Öğretmeninin çağdışı kalmış kafa yapısına benzer zihinlerden kaynaklanan bir kurumun sınırlayıcı ve baskılayıcı yapısının hukuksal açıdan sorun yaratacak olmasına rağmen ve o websitesi'nin bir miktar hit (sayfa gösterimi) aldıktan sonra adı geçen Avukata, içinde reklam barındırmasa bile reklam yasağından kaynaklı 1 adet uyarıya hak kazandıracağı bariz olmasına rağmen etiktir. (Tanınmayan bir avukat binlerce google reklamı vermiş olsa bile kimsenin dikkatini çekmeyeceği ve birilerinin internette adını çokça gördüğü kişiler tv, gazete gibi biryerde değil de internette teknolojiyi bol bol kullandıkları ve her yeni sitede göründükleri zaman mimleneceği için)

Türk hukukunda uzmanlık olmadığı için "şu şu davalara bakılır" gibi bir ibarenin reklam veya etik dışı olduğunu düşünmesem de mantıksız ve yanıltıcı olduğu konusuna katılmaktayım.

Reklam ve ilan yasağının olmadığı ülkelerde kimsenin birbirine saygısızlık edecek şekilde yayınlar yaptığına rastlamış olmadığım gibi insanların kendilerini fazlaca övmelerinin de günümüzde etik dışı bir tarafı yoktur.

Kanımca etik olmayan bir yaklaşım ancak haksız rekabete yol açıcı davranıştan kaynaklanacak olup bu da reklam veya ilandan değil meslektaşlarına karşı yayın yoluyla kırıcı davranışta bulunmaktan geçeceğinden internet siteleri açısından etik olmayan davranışın hali hazırda Çeşitli barolarla, çatı kuruluş arasında internet üzerinden işleyen ve çeşitli zamanlarda alevlenen tartışmalar olduğuna inanıyorum.

Sitenizde X Avukata sakın gidip danışmayın veya X Barosunun Avukatlarından uzak durun gibi ibareler olmayacağına göre bir etik problemi yoktur. (Bu arada xxx konusunda xxx görüşünü savunan insan ve insan gruplarının -bunlar hukukçu da olsalar- isim verilmeden kötülenmesinde ise etik dışı bir durum bulmuyorum. Gerçi olması gereken hukuk anlayışım, olan hukuka göre belli konularda geniştir. Özgürlüğün sınırının bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biteceğine inanmadığımdan dolayı...)

Avukatların reklam yasağına da içmediğim ve asla içmeyeceğim ve kimsenin içmesini istemeyeceğim sigaranın reklam yasağına da karşı çıktığım sebepten karşı çıkmaktayım.... Özgürlük adına... Yani avukat olmasaydım da bu yasağa karşı çıkardım.

Not: Hukukla ilgili internet sitem yoktur. Ama etik olmadığı için değil, kendimi diğer bazı konularda hissettiğim kadar yetkin hissetmediğim için...