Mesajı Okuyun
Old 12-08-2008, 23:25   #6
barışkurşun

TŞkkur ederim arkadaşlar;
Sayın Madagaskar, aynı yerden hareket ediyoruz. Ayrıca konu ile ilgili Talih Uyar'ın kitabında iki adet içtihad bulmuş idim. Şöyleler :
" itirazında kira akdini inkar eden kiracının sulh hukuk mahkemesine başvurup tevdi mahalli kararı alması halinde, alacaklının istemi üzerine tetkik merciince itirazın kaldırılmasına karar verilmesi gerekeceği"
" icra dairesine başvurarak kiracı olmadığını bildiren ancak kiralayana daha önce gönderdiği ihtarname de kiracılık sıfatını kabul eden borçlunun itirazının kaldırılmasının kiralayan tarafından istenebileceği"
Ben tahliye taahhüdünün varlığı halinde itirazın kaldırılmasının istenebileceği şeklinde olan kararı arıyorum. İlginize şimdiden teşekkürler.
sayın ışıl yılmaz; sayın madagaskar ın da Baki Kuru hocanın kitabanda işaret ettiği ve benim de özetini yazdığım içtihadlarda olduğu üzere İİKm 269/b geniş yorumlanıyor. Zati kiracı müvekkile vermiş olduğu düzenleme şeklinde tahliye taahhüdü ile noter de, kira akdini de kabul etmiş oluyor.Zati aksi düşüncenin kabulü hakkın kötüye kullanılmasını himaye olurdu.
Sayın av. ferda; taahüd edilen zamana daha çok var.