Konu: araç devri
Mesajı Okuyun
Old 11-05-2010, 17:08   #17
Mare Nostrum

Alıntı:
Yazan gunermeric
Benim de şu anda elimde böyle bir konu var. Ve aynı şekilde galeride sözleşme yapılmış ama noter sözleşmesi yok. Adam arabayı satmış, yıllar sonra kendisine araba için trafik ve vergi cezaları gelmiş. Aracın yeni sahibi de belli değil. Bizim elimizde galerici ile yaptığımız sözleşme var. Bu sözleşme ile galericiye karşı hükmen tescil davası açmayı düşünüyorum. Önce ihtarname çekicem tabi. Hem hükmen tescil hem de ödediği paraların iadesini istemeyi düşünüyorum. Belki iki ayrı dava söz konusu olacak. Benim aklıma gelen yol bu. Başka bir çözüm gelmedi. Senetle borçlandırma konusu sonuç doğurabilir belki ama ileride sorun yaratabilecek bir durum bence. Çünkü ortada bir sözleşme var ve bir nüshası da karşı tarafta. Bu nedenle bana en mantıklı yol bu gibi gözüktü. Fikri olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Teşekkürler

Av. Güner

Aynı durum şu an benim müvekkilim için de geçerli. 13.000 Tl kadar vergi ve trafik cezası oluşmuş. Başka bir meslektaşım, dediğiniz gibi senet düzenletip arabayı muhafaza etmek istemiş,fakat dolandırıcı(aracı üzerine almayan kişi) borcu kapatmış haciz sırasında. Sonrasında ise ödediği parayı almak için takip açılmış, itiraz sonrasında itirazın iptali davası açılmış.Ayrıca satış sırasında paranın ödendiğine dair hiçbir belge yok. Sadece o bedelin üzerine bir miktar daha eklemek suretiyle otomotiv şirketinden başka bir araç alınmış.Sizce nasıl bir yol izlenmeli?İtirazın iptali davası aleyhe biter sanırım,fakat araba ve vergi,trafik cezaları için ne yapılabileceği önemli.