Mesajı Okuyun
Old 19-02-2010, 21:55   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba;

Eşim ile ben 8 aydır ayrıyız hayatında başka bir bayan olduğu için.Bu süre zarfında maddi manevi herhangi bir desteğini göremedim.13 aylık bir oğlum var ve tedbir nafakası için mahkemeye başvurdum 400 tl nafaka verdi ve duruşmayı erteledi.Eşim bu süre zarfında çalıştığı yerden emekli oldu malulen.Şu an farklı bir yerde çalışıyor bunu biliyorum yalnız sigortalı olarak değil.Çalıştığı yerdeki kişiler çok yakın arkadaşları.Mahkemeye ben bu durumu bildiricem ama çalışmadığına yönelik bilgi paylaşılabilir.Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?Mahkemenin oğluma verdiği nafakayı alamıyorum.Lütfen yardımcı olun.İcraya vericem ama eşim onu bile vermemek için üstündeki borçları ödemiyor nafaka tutarı azalsın diye.Acil olarak yardımınızı rica ediyorum.Çok teşekkürler.

Sayın katılımcı,

Meslektaşımın yanıtına ek olarak iki hususu belirtmek istiyorum:

- Eşinizin çalıştığını her tür delille, örneğin tanıklar ile kanıtlayabilirsiniz. Eşinizin çalıştığını hiçbir tanığınız bilmiyorsa, onların eşinizin çalıştığı yere gidip gözleri ile görmelerini rica edebilirsiniz.

- Nafaka alacakları önceliklidir. Eşinize kim akıl vermişse, yanlış vermiş; diğer borçlarını ödememesi sadece ona zarar verir, sizi etkilemez. Nafaka alacağınızı icraya koyduktan sonra emekli maaşına haciz koydurun, nafaka alacağı öncelikli olduğu için diğer hacizlerden etkilenmeden ilk sırada yer alır. Ayrıca şimdi çalıştığı işyerinden aldığı ücret için de haciz isteyebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri bir avukata vekalet vererek yürütmeniz size zaman kazandıracağı gibi, hak kaybına uğramanızı da önleyecektir.