Mesajı Okuyun
Old 07-06-2003, 13:54   #9
duyurucu1

Soru Ya ilerde baba adayı gerçek baba çıkmaz sa?

Sevgili Nedime Uğraş,
Senin işaret ettiğin 284 üncü maddeye baktım.Fakat konuyla ilgisini kuramadım. Ancak 285 ıncı madde de hakimin müdahalesi var. Ancak bu müdahale çocuğun korunmasına ve hatta mallarının korunmasına yöneliktir.Yani velayet hak ve yetkisinin gereği gibi kullanılmaması durumunda hakimden müdahale istenebilir.

Oysa konumuz;Çocuğun gerçek babasının tespitidir.Dediğin doğru çocuğun yasalar ve kamo otoritesi tarafından korunmaya değer bir yararı vardır.Bu yarar nedir?Çocuk babasının kim olduğunu bilecek ve sonra da miras ve başka yollarla babasının korumasından yararlanacak. Diğer taraftan baba adayınında uluslararası sözleşmelerle korunan vücut bütünlüğü hakkı var.Eğer vücut bütünlüğüne çocuğun menfaati yada kamu yararı veya devletin yüksek çıkarları gibi gerekçelerle bir kere dokunduk mu bunun arkası gelir.Oysa benim düşünceme göre vücut bütünlüğü,yani dayak yememe,iğne batırlmama,elektirik işkencesi görmeme gibi hak mutlaktır.İnsan hiç bir gerekçeyle darp yada müessir fiile maruz kalmamalı.

Seninde belirttiğin gibi iki menfaat benim bakmakta olduğum davada karşı karşıya geldi.Bu konuda yasalarda açık bir şey yok.

Bana göre hakim,MK.1'e göre davayı çözmeli.

Görüşlerini bekliyorum selam ve sevgiyle kal.