Mesajı Okuyun
Old 06-10-2009, 13:16   #22
serhattugral

Alıntı:
Yazan lawyer_721
kendi büromuzda banka hesaplarına, taşınmazlara ve taşıtlara haciz şerhini de koyabilseydik hiç fena olmazdı .

Her şey önce hayal etmekle başlar. Aya gitmek de bir hayaldi bir zamanlar biliyorsunuz, artık değil. Çok mu zor sizce ofisten e-imza ile UYAP'ın ilgili ekranına girip (hadi bankayı boşverin) tapuya trafiğe haciz koymak. Bunu icra memuru yapabiliyorsa biz de yapabiliriz gibime geliyor. Ha, şartı şurtu ne olur, cezası kazası ne olur, bir kaç hukukçu oturur bir yönetmelik hazırlar olur biter. Ben yapamam diyorsa bunu yapacak olanlar diyorum ki sorun söyleyelim nasıl yapılacağını! Eğer e-imza ile temyizden feragatı bile geçerli sayıyorsak bunu haydi haydi yapmamız gerekir. Çok basit bir önerim var, e-imza kullanan avukata ilgili icra katibinin (hadi aynısını demiyorum) bir alt kademe yetki ekranını açınız, bakın işler nasıl hızlı olacak! Tarafı tutmayan bir kişinin tapu veya aracına haciz koyarsanız ne olacak? Bir üstünüzdeki icra katibi ilgili kişinin talebiyle bir "tık" ile haczi kaldıracak, hatalı işleminiz nedeniyle ilgili şahsa ödenmek üzere size faraza 1.000 TL maktu ceza kesecek, tekrarı halinde sertifikanızın iptalinden başlayıp görevi kötüye kullanmaya kadar gidecek işlem zincirini başlatacak. Hadi hep beraber hayal etmeye devam edelim ve bunu sitenin gündemine taşıyalım.