Mesajı Okuyun
Old 04-06-2011, 11:03   #2
kezzy

Alıntı:
Yazan Hukuka Saygı
Müvekkilim evli bir erkektir.
Kendisi gibi evli olan bir bayanla gayriresmi ilişki kurmuş ve çocukları olmuştur.
Çocuk 9 aylıktır ve halen daha nüfusa kaydedilmemiştir. Çünkü anne evli oludğu için nüfus idaresi çocuğu, gerçek babasının değil, resmi nikahlı eşin üzerine kaydetmektedir.
Ben müvekkilime, çocuğun nüfusa kaydettirilmesini, gerçek annesinin anne, resmi nikahlı kocanın da yasa gereği baba olarak kaydettirilmesini ve sonradan kocanın soybağının reddi davası açmasını öneriyorum.
Ancak müvekkilim kimden duyduysa, çocuğun tanıma yoluyla kendi üzerine geçirilebileceğini iddia ediyor. (Bence bu mümkün değil, zina ürünü çocuk tanınamaz) Bunun bir yolunun olduğunu, mümkün olduğunu söylüyor.
Bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım istiyorum.

Çocuğun kaydı normal evlilik içi doğum gibi yapılmakla birlikte, çocucğun baba adı olarak annenin evli olduğu erkeğin adı belirtilir ve çocuk kadının evli olduğu erkeğin nüfus kütüğüne kaydedilir. Ancak çocuğun evli olduğu erkekten olmadığına dair durumu anlatır şekilde anneden dilekçe alınır ve kadının evli olduğu erkeğe bilgi verilerek çocuğu red davası açması telkin edilir. Daha sonra kadının kocası, çocuğu mahkeme kararı ile reddedip, dava sonuçlandıktan sonra gerçek baba babalığı tanıma senedi ile çocuğu kendi nüfusuna kaydettirir.

Not: zina ürünü çocukların babalarına sahih olmayan nesep bağı ile bağlanmasını engelleyen ve babalığa hükmedilmesi için gereken olumsuz koşul içeren hüküm Anayasa Mahkemesi' nin 21.05.1981 Tarih, 1980/29 Esas, 1981/22 Karar sayılı kararı ile iptal edilmiştir.