Mesajı Okuyun
Old 13-07-2004, 15:11   #1
Av. Bülent Sabri Akpunar

Varsayılan İngiliz Hukuku -Türk Hukuku-Dul Aylığı

Sayın meslektaşlarım,

Yardımlarınızı ve görüşlerinizi beklediğim olay şöyle: Türk çift 81 yılında Türkiyede evleniyor, evlilikten 3 çocukları oluyor.Koca İngilterede çalışıyor, yalnız daimi oturma ve çalışma hakkı kazanmak amacıyla İngiliz bir kadınla 86 yılında muvazaalı bir evlilik yapıyor.Koca 2000 yılında Türkiye'ye eşini ve çocuklarını ziyarete gelirken yolda hayatını kaybediyor.Kadın dul aylığı ve çocukları için yardım talep ediyor.2002 yılında kadının bu talebi ingiliz hükümetince , 1986 yılında kocasından boşanmış olduğu gerekçesiyle reddediliyor.

Ben biraz inceleme yaptım ve şu aşamada talebi haklı görüyorum.Konuyu birkaç soruyla açmak ve fikirlerinizi paylaşmak isterim:
1. Koca Türkiyede evliyken İngilterede yapılan ikinci evlilik geçerli olabilir mi?İngiliz hükümetinin Türkiyede yapılmış olan evliliği gözardı etmek ve batıl saymak gibi bir gerekçesi uluslararası hukuk açısından ne kadar meşrudur?
2."İngilterede kocanın boşanmış olduğu görülüyor" şeklindeki beyan neye dayanablir?Kadından habersiz olarak orada yapılmış bir boşanma mümkün olabilir mi?
3. İngiliz yetkilisi boşanmanın "talak"(islami sözlü boşanma)la yapılıp yapılmadığını sorarken Türkiye'de 85 yıldır seküler hukukun uygulanmakta olduğunu bilmiyor mu?!!!!
4.Şu aşamada ne önerirsiniz?

Gelen yanıtlara göre ben de araştırmalarımın sonucunu irdelemek isterim.Sayın Gemici özellikle sizden konuyla ilgili Alman uygulaması hakkında bir şeyler duymak beni mutlu edecektir.

Herkese kolay gelsin