Mesajı Okuyun
Old 10-04-2014, 21:01   #2
detay82

Alıntı:
Yazan AVUKAT43
Bir akla ziyan konu ile daha karşınızdayım sayın meslektaşlarım İnanın bu derece sorunlu işler neden hep beni buluyor ben de bilmiyorum ama birazdan anlatacağım şeyler bir hukuk masalı değil.Mesele şu;

A isimli kişi, üzerine kayıtlı gayrimenkule bir inşaat yapılması konusunda B isimli bir müteaahhitle anlaşıyor.Müteahhit B aralarındaki sözleşme gereğince toplam 8 daire yapıp bunların dördünü kendine alacakken 10 daire yapıyor bu 10 dairenin 5 ini kendine alıyor 5 daireyi ise arsa sahibine bırakıyor.Çatı katındaki 2 daire kaçak olduğu için binaya ruhsat alınamıyor ve bina halen arsa olarak A isimli kişi üzerinde kayıtlı olarak duruyor.Binanın imal tarihi 1995 yılları ve bina yapılıp bitirdikten sonra müteahhit B kendisine düşen beş daireyi beş farklı kişiye haricen satıyor.Bu beş kişi 20 yıldan fazla zamandır dairelerinde oturuyorlar,elektrik ve su abonelikleri kendi adlarına ,doğalgaz aboneliğini ise A üzerinden alıyorlar.Bu arada binada kendi aralarında yönetim oluşturuyorlar ,toplantılar yapıyorlar ve A bu toplantılara kendi 5 dairesi adına katılıyor .
B isimli müteahhitten daire alan 5 kişi ise ya A ölür de çocukları tüm bu olup bitenleri inkar ederse diye en azından arsa üzerinde resmiyette bir hakkımız olsun mantığıyla arayış içerisine giriyorlar.Bu durumda tapuya kaydı yapılamayacak,son katı kaçak olduğu için iskan izni verilemeyecek bu binadan daire alan insanlar gayrimenkulün aynına yönelik olarak bir dava açabilirler mi ??? Ya da burada hangi davalar açılabilir,yardımcı olacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler...

Bence o bes kisinin korkmasi gereken, A'nin mirascilari yerine belediye olmali.

Zaten A bunca yil itiraz etmeyerek mevcut imalati ve tasarruflari kabul etmis durumda. Bu tutumu mirascilarini da baglar. Ancak yine de A dan ibraname tarzinda bir yazi alabilirler. Bu arada olay gayet olagan