Mesajı Okuyun
Old 14-05-2013, 11:59   #15
Av.Nevra Öksüz

Sayın Dikici,
Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Alıntı:
Yazan Esenyel
Sayın Mehmet Saim Bey;Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri arsa veya arsa payı devrinini de içerdiğinden mutlaka noterde resmi şekilde yapılması gerekli olup diğer sözleşmelerden farklılık arzetmektedirler. Eklediğiniz Yargıtay kararına göre de fesih için taraf iradelerinin uyuşması ya da mahkeme kararı gerekmektedir.Yargıtay uygulamaları bu yöndedir...
Sayın Esenyel,

Katkınız için çok teşekkür ederim. Ben bu görüşe katılmıyorum, gerekçelerimi hemen yukarıda http://www.turkhukuksitesi.com/showpost.php?p=4 belirtmeye çalıştım.

...Fakat bu görüşün yasal dayanağını kararda göremediğim için hatalı buluyorum...

Bu görüşün yasal dayanağı yok zaten . Fakat katılsak da katılmasak da uygulama/yargıtayın kabulü -şimdilik- bu şekildedir...

Yargıtay, "arsa payının temlikini de içerdiğinden" deyip geçiyor. Fakat:
1- Sizin de belirttiğiniz üzere; BK m.12 (TBK m.13) - BK m.213 (TBK m.237) - TMK m.706 sözleşmenin feshi ile ilgili değildir. Bir karma sözleşme olan KKİS'ni oluşturan eser sözleşmesinin de, taşınmaz satış vaadi sözleşmesinin*/arsa payının temliki taahhüdünün de feshinde özel şekil şartı öngören herhangi bir kanuni düzenleme mevcut değildir.

2- Taraf iradelerinin uyuşması ile de feshin mümkün olduğunu söyleyerek kendi kendiyle çelişiyor**.

* Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun (tarihini hatırlayamıyorum, bulursam eklerim) ve sonrasında Dairelerinin, yasal dayanağı olmaksızın, satış vaadi sözleşmesinin feshiyle ilgili; KKİS'ndeki kabulü yönünde kararları da mevcuttur...

** TBK'da feshe değil ama (sona erme sebeplerinden) ibraya dair bir düzenleme yapıldı:
TBK m.132: "Borcu doğuran işlem kanunen veya taraflarca belli bir şekle bağlı tutulmuş olsa bile borç, tarafların şekle bağlı olmaksızın yapacakları ibra sözleşmesiyle tamamen veya kısmen ortadan kaldırılabilir."

P.S: Hakkaniyet/kamu düzeni/kamu yararı çerçevesinde ayrıntılı tartışılabilir bir konu olmakla beraber forum konusunun üzerinden uzun süre geçmiş olması sebebiyle kısaca değinmek istedim...

Saygılar...