Mesajı Okuyun
Old 03-04-2008, 12:13   #1
Nil Şeker

Varsayılan Mesken NİtelİĞİndekİ TaŞinmazda İŞyerİ

Merhaba...
Ben avukatı, eşim de mimar.Tapuda mesken niteliğinde olan bir daire satın aldık.Eşim ve ben birlikte büro olarak kullanıyoruz.Apartmanda 11 daire var.Bizim dışımızda 2 daire daha mesken niteliğinde olduğu halde işyri olarak kullanılıyor.

Apartman henüz yeni.İlk kez geçen hafta toplantı yapılmış.11 malik yada kiracıdan sadece 4 tanesi toplantıya katılmış.Tutulan tutanağı ise katılanların 2 tanesi imzalamış.

Tutulan tutanağın 1.maddesi 'Apartmanın temizlik ve elektrik giderleri iş yeri olarak kullanılan 3 daire arasında poaylaşılır' 10.maddeside 'Kat malikleri, tüm maliklerin yazılı izni olmadıkça dairelerini konuttan başka bir maksatla kullanamazlar.' şeklinde.

Anladığım kadarıyla bu iki ''Apartman Amcası'' bizi üstü örtülü bir şekilde tehdit ediyorlar.Ya tüm apartman giderlerini ödeyin yada sizinle uğraşırız diyorlar.Üstelik daha önce sözlü olarak meskenlerin iki katı aidat ödemeye razı olduğumuzu beyan ettiğimiz halde fırsatçılık yapmaya çalışıyorlar.Ve bu durum benim canımı sıkıyor.

Mevcut durumda oybirliği ile oluşturulmuş bir yönetim planı yok.Sizce bu iki 'Apartman Amcası' hukuki olarak bize ne yapabilirler?

(Konuyla ilintili önceki yazışmaları inceledim.Yinede bizim mevcut durumumuzu yorumlarsanız çok sevinirim..) Teşekkür Ederim