Mesajı Okuyun
Old 15-01-2011, 14:23   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Vahit Çevik
İlçemiz adına, Derneğimiz tarafından uluslararası bir kültür-sanat festivali düzenlemek istiyoruz. Başka bir dernek de aynı festivali düzenlemek istiyor. Bu festivalin her yıl Derneğimiz tarafından düzenlenebilmesi için bizim düşüncemiz olduğu tescili ettirilebilir mi? Festivalin hukuki niteliği nedir? Bir tür fikri hak mıdır? Örneklendirecek olursak; Antalya'da Uluslararası Altın Portakal Film Festivali düzenleniyor. Şimdi bir kurum ya da dernek çıkıp, bu yıl festivali ben düzenleyeceğim diyebilir mi? Bunu yapamaması için festival komitesini ne gibi bir hukuki önlem almıştır; hep o komitenin düzenlemesinin hukuki dayanağı nedir?

Sayın Av.Vahit Çevik,

derneğiniz ilçeniz adına (ilçeniz adına kavramının burada biraz açıklığa çıkarılması gerekir bence. İlçeniz adına ve/veya ilçenizin adını kullanarak kavramları değişik kavramlar. Benim görüşüme göre ilçemizin adını kullanarak demeniz daha doğru, çünkü ilçeniz adına ancak ilçe belediyesi veya valilik karar verebilir diye düşünüyorum)bir festival düzenleyebilir. Siz festivalinizin adını tescil de ettireblirsiniz. Ama tescil ettirebileceğiniz tek şey festivalinizin adıdır. Bunun anlamı, başka bir derneğin'de festival düzenleme olanağının olmasıdır. Başka bir dernek veya kuruluş sizin festivalinizin adı ile karıştırılmayacak bir ad altında festival düzenleyebilir ve kendi ismini tescil'de ettirebilir. Festival düzenleme sizin tekelinize geçmez, isminizi tescil ettirmekle.

Festival kapsamında yapılacak etkinliklerin sizin etkinliklerinizin aynısı olmasını da öneleyemesiniz benim düşünceme göre. Örneğin: Başka bir festivalde davul zurna çalınmasını önleyemesiniz, ama festivalinizin ismini 'x ilçesi davul zurna festivali' olarak tescil ettirirseniz, diğerlerinin bu ismi kullanmasını önlemiş olursunuz.

Yöre adlarının tescili konusunda alttaki linkten daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3886

Saygılarımla