Mesajı Okuyun
Old 11-01-2011, 11:17   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yönetim planının ilgili maddesi aynen bu şekilde midir?

Anlaşıldığı kadarıyla dosyaya vakıf bir meslektaşımızsınız. O halde HGK kararının gerekçesini aynen yazabilir misiniz?

Not: İçimden bir ses HGK kararının doğru olduğunu söylemektedir.

İçinizdeki o ses gerekçeyi de biliyor olmalı.

Sayın meslektaşımız bence Yargıtay'ın kararındaki gerekçeyi açıkça ifade etmiş ;

Alıntı:
Yargıtay tarafından bu dosyada, avukatlık bürosunda fazla personel çalıştırıldığı ve çevreye rahatsızlık verildiği v.b. bir nedenle tahliyeye karar verilmesi gerektiğine ilişkin bir tespiti ya da beyanı da yoktur.Zira ortada böyle bir durumda yoktur.

Alıntı:
Yerel mahkeme, Dispanser,klinik,poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hüküm dışındadır,ibaresi ile yönetim planına istisnai bir durum getirildiğinden ve avukatlık yazıhaneleri de muayehane niteliğinde olduğundan,yönetim planına aykırılık teşkil etmeyeceği gerekçesi ile tahliye talebini reddetmiştir.

Yargıtay Mahkeme kararını '' ilgili gayrimenkulün mesken olduğu gerekçesi '' ile bozması akabinde bidayet mahkemesi kararda direnmiş ancak Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna geldiğinde ise bilinen sonuç ile avukatın (konuttan) tahliyesine hükmedilmiştir.

Yönetim Planı ile Ana gayrimenkulun mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde dispanser,klinik,poliklinik niteliğinde olmayan muayenehanelerin açılabilmesine izin verilmiş iken HGK tarafından verilen karar ile avukatlık büroları bu imkandan yararlandırılmamıştır.Bu da göstermektedir ki, bir doktorun muayenehanesi mesken mahiyetinde kabul edilebilecek ancak bir avukatın yazıhanesi ise mesken olarak kabul edilemeyecektir.