Mesajı Okuyun
Old 25-09-2010, 00:15   #19
Ali Cengiz

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle yorumlarınızı zevkle ve dikkatle okuduğumu belirtmek istiyorum.

Ben de Ankara Barosu'na kayıt olmak için gerekli evrakları toplamakla meşgulüm. Geriye kalan tek evrak onaylı diploma fotokopisi. Bunun için dün, mezun olduğum Kırıkkale Üniversitesine gidecektim. Fakat sizlerin yorumlarını okuyunca Pazartesi gününe ertelemeye karar verdim. Şimdi anlamaya çalıştığım şey fakülte onayı geçerli mi değil mi?

Ankara Barosu sitesinde Staj Kurulu sayfasında bulunan gerekli belgeler arasında "noter ya da fakülte onaylı diploma fotokopisi" var. Sanırım sizlerin şikayetleri sonrasında "fakülte onayı" da eklenmiş. Yoksa yorumlardan anladığım kadarıyla birkaç ay önce sadece "noter onayı" isteniyormuş.

Peki şimdi son duruma göre fakülte onayı geçerli mi değil mi? Baro noter onayında ısrarcı mı değil mi bunu bilmiyorum. Noter ücretini verecek durumum yok. Aslında var ama o para benim neredeyse bir aylık mutfak masrafıma denk geliyor. Birikmiş Öğrenim ve Katkı Kredisi borcumun olduğu bu dönemde, staj kredisinin de bu sebeple çıkmama ihtimali de varken elimdeki parayı çok dikkatli kullanmam lazım. Bu yüzden işin aslını öğrenmek için birkaç gün daha bekleyeceğim. Belki Pazartesi günü Staj Kurulundan bilgi almaya çalışırım.

Ayrıca geçen yıl diplomamı almak için gittiğimde Öğrenci İşleri duyuru panosunda şöyle bir şey yazıyordu: "Bilmem kaç sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca belgelerin onaylı suretlerini isteyen kurumlar, bundan sonra onaylamayı kendileri yapacak, bu nedenle bizler artık onaylama yapmıyoruz" Yani benim Diploma fotokopisini fakülteme onaylatamama riskim de var. Halbuki burada okuduğum kadarıyla birçok fakülte bu onayı zorla da olsa yapıyor. Bu KHK hakkında bir bilgisi olan var mı acaba? Ben biraz araştırdım ama bulamadım.

Konuyla doğruda değil ama dolaylı ilgisi olduğu için şu bilgiyi da paylaşmak istiyorum. Geçen yıl 15 milyon adet Adli Sicil Belgesi kullanılmış. Tanesi 5 TL'den 75 milyon Türk Lirası ediyor. Kırtasiyeciliği azaltmak herkesin arzusu, ama böyle büyük gelirlerden kolay kolay vazgeçilebileceğini sanmıyorum. Yani o belgeleri özensiz inceleyip birkaç mühür basan noterler, aslında devlet için büyük gelir kaynağı. Bence kırtasiyeciliğin ve bürokrasinin önünde teknolojik bir engel yok, tek engel, devlet için hâla güçlü bir gelir kaynağı olması.

Saygılarımla...