Mesajı Okuyun
Old 13-01-2009, 00:20   #75
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan gurhankoc
Sayın Şehper hanım;

Aile kurumuna vermiş olduğunuz değere saygı gösteriyorum, ben de sizin kadar değer verdiğime inanıyorum. Ancak siz de biliyorsunuz ki;

Temel hak ve özgürlükler Anayasa ve Uluslararası sözleşmeler ile teminat altına alınmıştır. İhlali halinde karşımıza kamu gücü çıkmaktadır.

Zina ise kişinin kendi hayatında şahsi bir eylem, tercihtir. Sadece bir boşanma sebebidir. Kamuyu -basit anlamda- ilgilendiren bir durum değildir. Bu sebeple suç olmaktan çıkarılmıştır. Hiç kimse kimseye zina etmesin diyemez, çünkü kişilerin özel hayatları yasayla teminat altına alınmış ve "özel"dir. Ben de hiç kimsenin bana zina yapmamam konusundaki telkin veya uyarısını hoş göremem.

Zina'nın önlenemeyeceği alt bilinci değil de yukarıda kısıtlı olarak anlatmaya çalıştığım sebeplerle olabilir mi?

Saygı ve sevgiler.

Sayın Koç,

Ben kişisel yargılarımı dile getirmiyorum. Kişisel yargımı deklare etmem gerekirse, korunması gerekenin aile kavramından önce, "Birey" kavramı olduğuna inanıyorum (Birey-ler varsa, aile de vardır). Bu çerçevede de bireylerin "Gerçeklere dayalı yaşama özgürlüğü" olmaksızın, korunabileceğine inanmıyorum. Aileyi tercih ederek bireyi, bireyi tercih ederek aileyi koruyamazsınız. Bunu, bir "Kapalı kutu" olan aileyi, işkencenin hudut tanımaz akli ve akıl dışı yöntemlerini hukukun koruması dışında bırakarak da, yapamazsınız. "Kanuna karşı hile" yi kanun aracılığıyla olanaklı-yasal hale getirir, imkansızın ispatını da mukadderata bırakırsanız, binlerce, milyonlarca insanın, gerçeklere dayalı olarak seçim yapma ve yaşama olanağını elinden alır, aileyi, yahut bireyi koruyorum derken, ikisini de yalnızlaştırır, kedi ve fare kapanları yaratır, aileyi, bireylerden, yanıltmayı seçenin akıl oyunları kurgusu üzerinde, kaderine bırakırsınız.

İspat güçlüğü olan ve haneniz içinde gerçekleşen bir hukuka aykırılıktan söz ediyorum. Yoksa size, salt merakınızı gidermek kastıyla, beni, ya da diğerini dinleme, izleme hakkı bahşedilsin, demiyorum.

Saygılarımla...

*Dipnota gerek var mı bilmiyorum ama, son cümlede geçen ben, ya da diğeri, mesajı yazan ben ya da alıntı yapılan kişinin şahsına yanıt değildir Posta kutuma düşen bir yanıt nedeniyle açıklama yapma ihtiyacı hissettim.