Mesajı Okuyun
Old 15-02-2012, 14:44   #11
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan alphukuk
14 Şubat itibariyle RG de yayımlanan iptal kararında ''babanın seçtiği- seçeceği'' soyadından ve velayeti kendisine verilen annenin ''seçtiği- seçeceği'' soyadından bahsedilmekte, kızlık soyadından bahsedilmemekte.Dolayısıyla, boşanma sonunda velayeti kendisine verilen anne 2. evlilik yapmış olsa bile ''seçim hakkı'' kendisine ait olacağından ,seçim hakkını kızlık soyadından yana kullanabileceği gibi 2. evlilikle edindiği soyadından yana da kullanabilir. Ne dersiniz?

Sizin yorumunuza da hak veriyorum açıkçası. Ancak annenin yeni evliliği ile elde etmiş olduğu soyadını çocuğun alması halinde bu defa olayın içine bir de 3.kişi olarak annenin kocası girecek. Diyelim ki sizin dedğiniz gibi oldu fakat anne yeni kocasıyla da anlaşamadı ve boşandı. Bu halde çocuğun durumu ne olacak? Bir de bunu sürekli tekrar ettiğini düşünürsek

İşin esprisi bir yana ben çocuğunda menfaatlerinin korunması gerektiği kanaatindeyim. Hem herhangi bir bağı olmayan annesinin kocasının soyadını almasının bu yolla mümkün olmadığını düşünüyorum.