Mesajı Okuyun
Old 05-05-2011, 15:56   #45
av_tuysuz

Arkadaşlar her işte sorumluluğu barolara atmak kanımca çok ucuz bir argüman olur.Ben de baro yönetimindeyim ve her hangi bir meslektaşımıza yapılmış herhangi bir haksızlığı meslek onuruna yapılmış bir hakaret olarak kabul etmemiz gerektiğini düşünüyorum.Ama tüm baroların esaslı bir duruş sergileyen her meslektaşın arakasında sonuna kadar durması gerekir.Meslektaşlar arası dayanışmanın kimi istisnai durumlar hariç -kötü örnek emsal teşkil etmez, etmemelidir de- en üst düzeyde olan bir grup mensubu olduğumuzu düşünüyorum.Bireysel tavırlar ve duruşlar esaslı olmadığı sürece her şeyi barolara yüklemek ve beklemek haksızlık olacaktır.Şikayet dilekçesi vermek bir yana haksızlığa tanıklıktan çekinen meslektaşlar olduğu sürece barolar ne yapabilir ki?
Meslektaşımız dilekçesini almayan hakim hakkında şikayette bulunmakla en doğrusunu yapmıştır.Ayrıca savcılığa da suç duyurusunda bulunması gerektiği düşüncesindeyim.
ANAYASA
Dilekçe Hakkı
Mad.84:Vatandaşlar ve karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye’de ikamet eden yabancılar kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisine yazı ile başvurma hakkına sahiptir.Kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir.Bu hakkın kullanılma biçimi kanunla düzenlenir.
1136 s. AVUKATLIK KANUNU
Mad.2(Değişik 3.fıkra:4667-2.5.2001/m.2)Yargı organları, emniyet makamları, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüsleri, özel ve kamuya ait bankalar, noterler, sigorta şirketleri ve vakıflar avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır. Kanunlarındaki özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu kurumlar avukatın gerek duyduğu bilgi ve belgeleri incelemesine sunmakla yükümlüdür.Bu belgelerden örnek alınması vekaletname ibrazına bağlıdır.Derdest davalarda müzekkereler duruşma günü beklenmeksizin mahkemeden alınabilir.

5237 s. TÜRK CEZA KANUNU
Dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi
Mad. 121-(1)Kişinin belli bir hakkı kullanmak için yetkili kamu makamlarına verdiği dilekçenin hukuki bir neden olmaksızın kabul edilmemesi halinde, fail hakkında altı aya kadar hapis cezasına hükmolunur.