Mesajı Okuyun
Old 28-09-2007, 13:58   #1151
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ne zaman sadakatsizlik, ihanet, aldatma, yalan (her türlü, eşinizin, dostunuzun, arkadaşınızın vs.) gündeme gelse, aklıma Ömer Seyfettin'in "Yüksek Ökçeler" i gelir. Benim aklımda kaldığı şekliyle, hikayenin kahramanı daima yüksek ökçeli ayakkabıları ile evde dolaştığından , uzun zaman yaşadığı evde olan bitenden haberi olmaz. Bir gün ağrılarına dayanamayıp ökçesiz bir ayakkabı giyer, gelişinin duyulmamasına alışılmadığı için, kocası ve evin hizmetkarını birlikte yakalar. Ancak gördüğünü belli etmez, geri dönüp, yeniden yüksek ökçeleri giymeyi seçer.

Her ne kadar ben hikayeyi böyle anımsıyor da olsam, emin olmak için google daki özetlerine baktığımda, hikayenin ana fikri aynı olmakla birlikte ,kahramanın kocasının evvelce öldüğü, yüksek ökçelileri çıkardığı gün de evdeki hizmetkarların hırsızlık yaptığını farkettiği, yüzlemeyerek yeniden yüksek ökçeleri giydiği şeklinde olduğunu gördüm.

Artık ya özet çıkaranların uydurduğunu, ya da okunmasının üzerinden çok zaman geçmiş bir kitabı zaman içerisinde farkına varmadan yeniden kurgulayarak, benim uydurduğumu, hangisinin doğru olduğundan bugün emin olamadığımı, İ.E.