Mesajı Okuyun
Old 28-09-2011, 13:07   #1
onurdemirhisar

Varsayılan kamulaştırmasız el atmanın önlenmesi hakkında

Herkese Merhaba;

Öncelikle konu başlığından anlaşılacağı üzere, yardımınızı rica ettiğim konu kamulaştırma hakkında. Siz beni uyarmadan ben hemen belirteyim; benzer konuları epey araştırdım ama benim somut olayıma uygun bir konu bulamadım.
Mevcut olayda müvekkilim bir taşınmazın 17/160 hisseli malikidir. Tapu kaydını incelediğimde söz konusu taşınmazın; 23/02/90 tarihinde 1/2 hissesinin hükmen ve 26/12/95 tarihinde hisse oranı belirtmeksizin hükmen ve 12/07/98 tarihinde 68/160 hissesinin maliye hazinesi olarak istimlak edildiğini öğrendim.
Taşınmazın tapu kütüğündeki dosyasını incelediğimde, diğer paydaşlardan sadece bir tanesi hakkında kamulaştırmaya ilişkin bir karar buldum. Karara göre; sadece adı geçen hissedara, hissesi oranında, tespit edilen kamulaştırma bedeli ödenerek kamulaştımanın yapıldığı anlaşılmaktadır.

Sonuç olarak; müvekkilim adına bankada hesap açıldığına, taşınmazın kamulaştırma bedeli hakkında kıymet takdiri yapıldığına ve kamulaştırmaya ilişkin yargılama yapıldığına ilişkin ortada hiçbir belge, bilgi, tebligat v.s. bulunmamaktadır. Müvekkilimin zararını tazmin edebilmem için izlemem gereken yol konusunda tereddütlerim var. Geçici 2. madde gereği uzlaşma talebinde bulunmanın dava şartı olup olmadığı hususu da henüz aydınlanmış değil. Kaldı ki müvekkilim adına kamulaştırma kararı olup olmadığı hususu bile belirsizdir. Bu konuda bilgisi olan sayın meslektaşlarımdan fikirlerini rica ediyorum. Saygılarımla, Av. Onur DEMİRHİSAR.