Mesajı Okuyun
Old 18-02-2008, 11:42   #1
mustafa er

Varsayılan trafik kazasından doğan maddi ve manevi tazminat

merhaba sayın meslektaşlarım!müvekkillerimin oğlu geçirdiği ölümlü trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.olay nedeniyle yapılan yargılamada davalı sürücü %80 kusurlu bulunarak cezalandırılmıştır.trafikte, kazaya karışan araç ,davalı sürücü değil bir başka şahıs adına kayıtlı görünmektedir.müvekkilimin babası karşı tarafın sigorta şirketinden vefat tazminatı adı altında bir para almış ve düzenlenen bir tutanakla(Ki tutanak metni aynen şöyledir:" ölen oğluma ait olan vefat tazminatı olarak 21.115,00 YTL ilgili sigorta şirketi olan...sigortadan tahsil ettim.hiçbir hak ve alacağım kalmamıştır.vefata sebebiyet veren karşı taraftan bir davam ve şikayetim kalmamıştır.oğlumun vefat tazminatını babası olarak ben tahsil ettim.dava haklarım saklı kalmak suretiyle sigortadan paramı aldım.ve hiçbir hak talep etmiyorum.")ilgili sigorta şirketini ibra etmiştir.müvekkilimin ölen oğlu lise mezunu olup kaza tarihine kadar turizm beldelerinde lokantalarda sigortalı ve sigortasız işçi olarak çalışmıştır.Şimdi cevap aradığım sorular şunlar:
1-Kimler kimlere karşı dava açabilir?(yani hangi sigorta şirketi nelerden ve ne kadar miktarla sorumlu?aracın adına kayıtlı olduğu şahıs sorumlu mu? sorumlu ise nelerden ve ve ne kadar miktarla sorumlu?)
2-müvekkilin vefat tazminatını alıp sigorta şirketini ibra etmesi sigorta şirketini sorumluluktan kurtarır mı?
3-davalılardan neler talep edilebilir?
4-İstenecek olan faiz yasal faiz mi yoksa ticari faiz midir?faizin başlangıç tarihi hangi tarihtir?
5-konu ile ilgili örnek bir dava dilekçesi eklerseniz gerçekten sevinirim.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar...