Mesajı Okuyun
Old 08-08-2011, 16:53   #7
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan gnchukukcu
Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
ilgili yargıtay kararı ile olay arasında çok bağ olmadığını düşünmekteyim şöyleki 27.08.2004 yılında meydana gelen kaza 20.03.2005 tarihinde müvekkil vekili tarafında kuruma bildirilmiş.27.07.2007 tarihinde soruşturma raporu sonuçlanabiliyor buna göre kurum iş kazası olup olmadığını tanıkların yalan beyanlarının da katkısıyla belirleyemiyor.Ancak soruşturma esnasında firma sekreterinin de sigortasının olmadığı ortaya çıkıyor.Süreç kurum açısından böyle işlemiş olsa da bundan sonrası tam bir muamma dava açılıp açılmadığı konusunda müvekkilin bilgisi yok. Söz konusu yargıtay kararında iş kazası olup olmadığının tespitinin kurumca araştırılması gerektiği kararı verilmiş bir nevi idari merci tecavüzü gibi benim anladığım.Fakat bizim olayımızda kurum iş kazası olup olmadığını tespit edemiyor.Bense kurum ve işveren aleyhine maddi manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum.Ancak bu durumu nasıl kanıtlayacağım hakkında bilgim tecrübem yok.Tanıkların hepsi soruşturma aşamasında yalan beyanlarda bulunmuşlar.akşam 9 da o inşaatta çalışmayan birinin ne işi olabilir asansör boşluğunda inşaat halindeyken yapı.

Üstadım kurumun kararından da haberdar olmadığınızı düşünerek şöyle bir tavsiyede bulunayım.

Bir defa kurum tarafından bir kabul veya mahkemece kesinleşmiş bir kararla olayın iş kazası olduğu ortaya konulmadan işveren aleyhine bir tazminat kararı verilemez. Bu sebeple;

Kuruma bir dilekçe ile başvurun ve ilgili tahkikat akıbetini sorun. Karar aleyhinize ise iş kazası olduğunu tespit ettirmeniz için zorunlu olarak tespit davası açacaksınız. Bu arada zamanaşımı probleminiz olduğu için tazminat talepli davanızı da açabilirsiniz ancak dikkat edin, iş kazası olduğuna dair tespit kararı alamaz iseniz, tazminat talepli davada aleyhinize yargılama gideri ve vekalet ücreti çıkar. Eğer açacak olursanız tazminat talepli davanız, iş kazası tespiti talepli davanızın kesinleşmesini bekleyecektir.

Kurum cevabı lehinize ise tespit davası açmaksızın tazminat talepli davanızı açarsınız.