Mesajı Okuyun
Old 13-07-2008, 15:38   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Önalım (Şufa) davası

ÖNALIM (ŞUFA) DAVASI (TMK.m.732).
Önalım hakkı, paylı mülkiyet hükümlerine tabi taşınmazlarda, payın üçüncü şahsa satılması halinde, diğer paydaşlara o payı öncelikle satın alma hakkını veren bir haktır. Bu hak paylı mülkiyet ilişkisi kurulduğu anda doğar ve satışın yapılması ile de kullanılabilir hale gelir.

Önalım hakkının kullanılmasıyla, bu hakkını kullanan paydaş ile alıcı arasında, kapsam ve şartları satıcı ile davalı arasında yapılan sözleşmenin aynı olan, bir satım ilişkisi kurulmuş olur. Önalım hakkını kullanan paydaş bu payı satın almak isterken yargılama sırasında önalım bedelini depo etmek zorundadır.
Önalım bedeli tapuda gösterilen satış bedeli ve davalı tarafından ödenen harç ve masraflar toplamından ibarettir.
Davanın kabul edilmesi halinde önalım bedelinin ayrılmaz parçası olan davalı tarafından yapılan harç ve masrafların da davalıya ödenmesine karar verilmelidir. (Y.6.HD.,E. 2005/8676,K. 2005/11215,T. 6.12.2005,Kazancı).
Önalım hakkı; dava dışı irade bildirimi ile değil, ancak dava yolu ile kullanılabilir. Yapılan her pay satışı ile önalım hakkı yeniden doğar.

Önalım davası ile oluşan kararlar inşai (kurucu) nitelikte olup, kararla birlikte sonuç doğurmaktadırlar.
Dava; davalı payının, önalım hakkı nedeniyle, iptali ve davacı adına tescilini talebine ilişkindir.
Davalının kendi üzerine düşen payı haricen satması, diğer paydaşların önalım hakkına etki etmez. Haricen satış davacının önalım hakkını etkilemez. Tapuda gösterilen satım bedeli ile bu satım nedeniyle alıcı tarafından yapılan tapu giderleri toplamı olan önalım bedelinin yatırılması için davacıya süre tanınması gerekir
(Y.6.HD.,E. 2005/8079,K. 2005/10986,T. 01.12.2005,Kazancı).

Önalım hakkı satışın hak sahibine bildirildiği tarihin üzerinden üç ay ve her halde satışın üzerinden iki yıl geçmekle düşer (TMK.m.733/3).
Bu süre hak düşürücü süre olup, mahkemece kendiliğinden göz önünde bulundurulması gerekir (Y.6.HD.E. 2005/8089,K. 2005/10934,T. 29.11.2005,Kazancı).

Özet:
1)Elde var iki dava...
2)Usul+ Esas= Amaca uygun dava...

Alıntı:
derdestlik itirazı olur mu?

Kahve...