Mesajı Okuyun
Old 16-06-2008, 01:49   #1
Muhsin KOÇAK

Varsayılan Serbest Meslek Kazanci Gvk Ve Kdvk ÇelİŞkİlerİ

Değerli meslektaşlar,
GVK 65-68 maddelerinde tanımlanan serbest meslek erbabı ve kazancının vergilendirilmesi ile 3065 sayılı katma değer vergisi kanununun vergilendirme ile ilgili hükümleri arasında mevcut çelişkiler ve anayasanın 73 maddesinde tanımlanan vergilendirme esas ve usulleri ile eşitlik ilkesine ayrkırı oluşu bakımından bir tartışma konusu açma gereği hissediyorum.
Gelir vergisi kanunu bakımından serbest meslek kazancının fiili tahsil esasına dayanması ve 3065 sayılı KDVK açısından tahsil edilmemiş olsa dahi tahakkuk esasının varlığının yeterli oluşu ile, vekalet ücretlerinin tahsil edilmezse de makbuz düzenlenmesi ve beyan edilmesi zorunluluğunun açmış olduğu sıkıntıların, ve maliye bakanlığın özellikle avukatlara yönelik vergi incelemesi başlatması karşısında kdv beyanı gerekliliğinden hareketle meslektaşlarımızı vergi incelemesi ile karşı karşıya getirdiği bu günlerde, vergi kanunlarındaki bu çelişkinin masaya yatırılarak tartışmaya açılması gerekmekle birllikte, özellikle barolar ve diğer meslek kuruluşlarının bu çelişkilerin giderilmesi hususunu gerek iktidar ve gerekse muhalefet partilerinde gündeme getirilerek mutlaka çözümlenmesi gerektiğine inanıyorum...
Bu açıklamalardan sonra sizlerin görüş, eleştiri ve önerilerinizi merak ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum
Muhsin KOÇAK