Mesajı Okuyun
Old 13-10-2008, 18:33   #1
myilmaz

Varsayılan Dava Dilekçesinde Sehven Yanlış Yazılan Taraf Adının Düzeltilmesi

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Açtığımız bir davada davalı isimlerinden bir tanesini (örneğin Hukuk A.Ş. yerine Hukuk Tic.Ltd.Şti. olarak) sehven yanlış yazmışız. Her iki şirket de mevcut şirketler ve ikincisi birincisinin bir yan kuruluşu. Yanlışlığı ilk duruşma sonrasında davalı cevap dilekçesini okuyunca farkettik. Aslında dava dilekçemizin içeriğinden, delil listesinden ve internet dökümlerinden Hukuk A.Ş.'yi kastettiğimiz açık.

1. Bu hususta taraf düzeltme yapılması mümkün mü? Daha önce hiç başınıza geldi mi?

2. Mahkemeye detaylı bir tavzih dilekçesi sunduk. Kontrol için gittiğimde henüz bir karar verilmediğini gördüm ve hakimle görüşmeye gittim. Bana "valla daha önce başıma böyle bir şey gelmedi" dedi. Bende efendim dilekçemizde açıkça belirttik bi inceleseniz dedim. Kabul etti ve 10 dak. sonra beni çağırdı "hmmm peki tamam düzeltin" dedi. Ben de şaşkınlıkla peki şimdi dava dilekçesini, tavzih dilekçesini vs. düzelttiğimiz tarafa tebliğ etmemiz gerekmiyor mu diye sordum "bilmem ki tebliğ edin ozaman" dedi. Ben odadan çıkınca yanlış yere mi geldim acaba düşündükten sonra kaleme tebliğ masraflarını bırakıp çıktım. Söz konusu diyaloglara kalem çalışanları da şahit oldu. Şimdi biz tarafı düzeltmiş mi sayılıyoruz? Elimizde hakimin yazılı bir kararı yok sözlü olarak işlem gerçekleşti.

3. Son olarak da dava için başlangıçta hak düşürü süre var idi. Dava süresinde açıldı ancak tabi şimdi o süre doldu. Şimdi düzeltilen taraf hak düşürücü sürenin sona erdiğini iddia edebilir mi? Yoksa davanın açıldığı tarih mi esas alınır bu taraf için?

Meslek hayatımın hemen başında yaptığım bu hatayı -Yasa ve Yargıtay kararları izin veriyor ise- mutlaka telafi etmem gerekiyor, yardımcı olursanız çok sevinirim, ilginize şimdiden teşekkür ederim.