Mesajı Okuyun
Old 19-07-2017, 18:59   #11
Tortuga

Alıntı:
Yazan Avukat1661
Öncelikle verilen bilgiler için teşekkürler ben de faydalanmış bulunmaktayım. Benim de bir sorum olacak. Avukatlık ruhsatı bekleyen biri olarak avukatlık ruhsatı gelince mi üç ay içerisinde bir yerde çalıştığımızı göstermemiz veya büro açmamız gerekiyor yoksa yemin töreni olduktan sonra mı? İkinci sorum da eğer kendi büromu açarsam vergi açılışını kaç gün içerisinde yapmam gerekir?

Merhaba, mesleğe kendi ofisini açarak yeni başlayan bir meslektaşınız olarak naçizane tecrübelerim doğrultusunda yardımcı olmak isterim. Öncelikle ruhsatınız hayırlı ve uğurlu olsun. Yemin töreniniz yapıldıktan sonra 3 ay içerisinde baro levhasına adres bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Ben yemin törenimden sonra bir süre çeşitli kurumların kurum avukatlığı sınavlarına girmek istediğim için hemen iş yeri edinemedim. Bunu yasal 3 aylık süre içinde bağlı olduğum baro ile görüşerek iletişim adresi olarak ev adresimi bildirmek istediğimi söyledim. Bununla ilgili bir talep dilekçesi yazarak bu sorunu çözdüm ek bilgi olarak belirtmek isterim ki, gizliliğin korunması açısından ev adresim baro levhasında herkese görünür şekilde de olmadı. Siz de dilerseniz bu şekilde yapabilirsiniz. İkinci sorunuza gelir isem; yine kendi durumumdan anlatayım. Ben ofisimi mart ayında tuttum, tadilat vs derken yerleşmem yaklaşık 2 ay sürdü. Kira sözleşmesinin fazladan bir nüshasının tarih kısmını hemen doldurmayıp vergi açılışı yapmaya karar verdiğiniz tarihte, o güne yakın bir tarih yazarsanız problem olmaz. Ben mayıs ayı başında vergi açılışımı yaptım ve kira sözleşmesinin fazladan bir nüshasına muhasebecimin tavsiyesiyle mayıs ayının başını tarih olarak yazdım bir problem olmadı.