Mesajı Okuyun
Old 26-01-2004, 10:06   #29
juris

Özel üniversiteler tartışılırken neden birdenbire Galatasaray Üniversitesi'nin tartışılmaya başlandığını anlamadım.

Ne yazık ki, akademisyenler bile Galatasararay Üniversitesi'nin sistemini yanlış biliyorlar. Öğrenmemekte de ısrarlılar.

Galatasaray Üniversitesi'nde eğitim elbette Türkçe'dir. Medenî Hukuk, Anayasa Hukuku, Usul Hukuku, Ceza Hukuku gibi derslerin fransızca okutulduğunu düşünmek bana çok komik geliyor. Ancak karşılaştırmalı hukuk kapsamında kabul edilebilecek dersler Fransızca ve hatta Fransızca ve İngilizce okutuluyor. Seçmeli derslerden bazıları da Fransızca veya İngilizce. Öğrenciler bu dersler sayesinde yabancı dille düşünme, yazma ve konuşma yetilerini de geliştiriyorlar.

Galatasaray Üniversitesi'nin amacının uluslararası platformda çalışacak hukukçular yetiştirmektir. "Uluslararası platform" denildiğinde ise bir kesim hep "uluslararası şirketler"i anlıyor. Oysa durum böyle değil. Mezunlar arasında Dışişleri Bakanlığı'nda çalışan ve şu anda Cenevre'de bulunan bir arkadaşımız olduğu gibi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde de geçici ve daimi pozisyonda çalışan arkadaşlarımız var.

Yabancı dille eğitimin, uzman ellerde hiçbir sakınca doğurmayacağına inanıyorum. Öğrencilerin Türkçe'yi unutacağı iddiasını ise nitelendiremeyeceğim. Komik ötesi demekle yetiniyorum. Her derste ödev hazırlayan, sunum yapan ve hatta neredeyse her finalden sonra sözlü olan öğrencilerin hem yazılı hem de sözlü ifade güçlerinin çok iyi olacağından kimsenin şüphe duymaması gerekir.

Galatasaray Üniversitesi, bir devlet üniversitesi olmasına rağmen, çoğu Vakıf üniversitesinin veremediği bir eğitim vermektedir.

Sevgili AllMcBeal,
Türkçe'ye çok önem vermenize rağmen kodunuz bir yabancı isim. Ben bunu hiç yadırgamıyorum. Eleştirilecek bir yön de göremiyorum. Sizin endişelerinizi anlıyorum. Eğer çocuğunuzun Hukuk okumasını istiyorsanız, Galatasaray Üniversitesi sizin bütün endişelerinizi ortadan kaldıracak bir yapıya sahiptir. Dışarıda duyduklarınızla yetinmek yerine biraz daha araştırma yaparsanız eminim çocuğunuzun Galatasaray Üniversitesi'nde okumasını isteyeceksiniz.

Ancak bu yazdıklarım ile birlikte daha önce yazdığım mesajın da irdelenmesi gerekir. Şimdi Galatasaray Üniversitesi'nin çok yüceltildiği düşünülmemeli. Devlet üniversiteleri ile özel üniversiteler arasındaki seviye farkının azaltılması gerektiğine inanıyorum. Devlet üniversitlerinden de, özel üniversitelerden de çok iyi hukukçu adayları çıkmaktadır. Her iki kurumun da birbirine göre üstün özellikleri var. Bunların dengelenmesinin gerekliliği de inkar edilemez.

Her düşündüğümüzü doğru zannetmek ve Biz-Onlar ayırımına gitmek yerine, daha duyarlı davranmakta fayda var.

Saygılarımla.