Mesajı Okuyun
Old 31-12-2014, 13:46   #78
Doç. Dr. Özge Yücel

14 Ocak 2015 günlü toplantıda çocuğun temsilinde kayyımlığın işlevini ve çocuk hakları arasında yer alan çocuğun bağımsız temsil edilme ve katılma hakkının nasıl yerine getirilebileceğini ve tanınabileceğini anlatacağım. 2009 yılında yazmış olduğum “Çocuğun Kayyım Tarafından Temsili” konulu yüksek lisans tezim 2011 yılında eser olarak basıldı. Tezimde kayyımlığı alelade bir yasal temsil kurumu olarak değil, daha ziyade BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ile Çocuk Haklarının Kullanılmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinde teminat altına alınan çocuğu ilgilendiren işlerde çocuğun bağımsız bir savunman aracılığıyla savunulup temsil edilme hakkının tanınmasında ve yerine getirilmesinde bir yöntem olarak işledim. Velayetin, kişisel ilişkinin düzenlenmesinde, çocuğun menfaatini korumak için alınacak önlemlerin tespit edilmesinde, nafakanın belirlenmesinde, çocuk mallarının korunmasında, soybağı ve evlat edinmeye ilişkin yargılamalarda çocuğun bağımsız temsili oldukça önemlidir. Özellikle de çocuğun taraf olarak yer almadığı ama çocuğu fazlasıyla ilgilendiren ve yaşamını değiştiren boşanma davasında çocuğun temsil edilme hakkının nasıl tanınacağı pozitif hukukumuzda düzenlenmemiş bir meseledir. Bu konudaki boşluğun doldurulup doldurulamayacağı da toplantımızda ele alınacak hususlardan biridir. İlgi duyan tüm meslektaşlarımı toplantıya katılmaya davet ediyorum.
Saygılarımla,
Yrd. Doç. Dr. Özge Yücel
Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Medeni Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi